:
:
Aizmirsu paroli  
 
 
 

Apraksts:

Šis ir neliels referāts par kaķiem. Kas vispār ir kaķis? To augšanu, attīstību un vairošanos...

Darbs:

Kas ir kaķis?

Kaķi ir vieni no graciozākajiem un brīnišķīgākajiem dzīvniekiem pasaulē. Viņi ir slaidi, ar skaistu kažoku, kas bieži vien ir svītrains vai plankumains. Viņiem ir smalki veidota galva, smailas ausis un lielas acis. Gan savvaļas, gan mājas kaķi pieder pie kaķu dzimtas. Kaut arī dažādu sugu kaķi ievērojami atšķiras pēc lieluma, piemēram, Sibīrijas tīģeris un mājas kaķis, viņu uzvedība ir ļoti līdzīga. Vērojot, kā kaķis pielavās putnam, redzams, cik kaķis ir līdzīgs lauvam vai tīģerim. Visi kaķi ir izcili mednieki. Viņi ir spēcīgi un veikli., apveltīti ar lieliskām maņām, asiem zobiem un nagiem. Tomēr daudzu tīršķirņu kaķi savvaļā nespēj dzīvot ilgstoši, jo ir piemērojušies mājas apstākļiem. Kaķi ir vieni no tipiskākajiem zīdītāju kārtas pārstāvjiem. Kaķi ir siltasiņu dzīvnieki ar labi attīstītu skeletu un četrkameru sirdi. Viņu mazuļi pārtiek no mātes piena. Kaķi ir vieni no veiklākajiem plēsējiem jeb gaļēdājiem. Parasti viņi vienatnē medī dzīvniekus, kas ir mazāki par pašiem kaķiem. Izņēmums ir lauvas, kas medī kolektīvi. Kaķis ir viens no iecienītākajiem mājdzīvniekiem, jo viņš ir mīlīgs, gudrs un draiskulīgs. Mājas kaķu priekšteči ir Āzijas savvaļas kaķi, kuri apmēram pirms viena miljona gadu no Āfrikas izplatījās uz Āzijas un Eiropas zemēm. Āfrikas iedzīvotāji nelielos , svītrainos savvaļas kaķus pakāpeniski pieradināja, lai pasargātu pārtikas krājumus no žurkām un pelēm. Kopš tā laika cilvēki ir izveidojuši dažādas kaķu šķirnes, sākot ar svītrainajiem kaķiem un garvilnas Persijas kaķiem un beidzot ar bezastes Menas šķirnes kaķiem. Pirms 3000 gadu mājas kaķis bija ļoti iecienīts Ēģiptē. Mūsdienās pasaulē ir vairāk nekā 500 miljoni mājas kaķu.

Kaķa skelets.

Kaķa skelets sastāv apmēram no 250 kauliem. Skelets aizsargā un balsta iekšējos orgānus. Skeleta uzbūves īpatnības nodrošina kaķu veiklību un lokanību. Galvaskausa uzbūve ir ideāli piemērota laupījuma iegūšanai. Kaķa galvaskauss ir vidēji liels, ar labi attīstītiem žokļiem un samērā lielu smadzeņu kaulu apjomu, kas liecina par attīstītām smadzenēm. Acu orbītas ir lielas un apaļas. Tas nodrošina plašu redzes leņķi. Arī dzirdes kauliņi ir lieli. Žokļa kaulu uzbūve ļauj kaķiem ļoti plaši atvērt muti. Kaķa astē ir 20- 26 muguras astes daļas skriemeļi. Bezastaino šķirņu kaķiem parasti attīstīti pirmie četri skriemeļi. Kaķiem pakaļkājām ir četri, bet priekškājām- pieci nagi. Piektais nags novietots līdzīgi kā cilvēkam īkšķis. Tas palīdz kaķiem rāpties kokos un satvert laupījumu. Atšķirībā no cilvēka vai suņa nagiem kaķis savus nagus var ievilkt vai izlaist. Kaķim nagi gan palīdz pārvietoties, gan kalpo par bīstamu ieroci. Kaķa nagi aug ļoti strauji- 1mm divās nedēļās, tāpēc kaķim tos nepieciešams „asinot” saīsināt. Skrāpējot koku vai mīkstus priekšmetus, kaķis atbrīvojas no vecā nagu raga slāņa.

Muskuļi.

Kaķim nav atslēgas kaula, tāpēc priekšējās kājas piestiprinātas pie krūškurvja ar muskuļiem un saistaudiem. Krītot no liela augstuma un kājām, kaķis negūst traumu, jo šī anatomiskā īpatnība viņu no tā pasargā. Kaķa mēle klāta ar maziem ādas izcilņiem, kuri kalpo gan barības un ūdens uzņemšanai, gan arī kā lieliska suka, lai kaķis sakoptu savu kažociņu. Kaķis dzer pavisam citādi nekā suns., kurš mēles galu saliec līdzīgu karotītei,- kaķim palīdz gļotādas izcilnīši, kas aiztur ūdeni uz mēles. Kaķa mēle gan ir asa, bet ļoti noderīga savam saimniekam kaķim.

Asinis.

Kaķa asinis sastāvs stipri atšķiras no cilvēka un suņa asins sastāva. Apmēram
četrus kilogramus smagam kaķim ir tikai 0,2 l asiņu. Sarkano asinsķermenīšu- eritrocītu- arī ir daudz mazāk. Kaķim ir daudz leikocītu. Tas izskaidro kaķa lielo pretestības spēju dažādām slimībām. Kaķa asinis arī sarec daudz ātrāk nekā cilvēkam.

Dažādi nozīmīgi dziedzeri.

Tā kā kaķiem oža ir daudz labāk attīstīta nekā cilvēkiem, tad lielu daļu kaķu dzīvē nepieciešamās informācijas tie saņem ar ožas palīdzību; šai „smaržu valodai” nepieciešami smaržvielu krājumi, un tādi kaķim patiešām ir. Dziedzeri, kas atrodas pieres daļā un uz zoda, izdala īpatnēju sekrētu, ko kaķis, trinoties ar galvu gar priekšmetiem vai saimnieka kājām, izberzē. Kaķiem ir dziedzeris, kas atrodas astes virspusē. Šai vietā āda ir tumšāka un spalva, ja to patausta, taukaina. Šis dziedzeris ietauko ne tikai asti, bet arī visu kaķa spalvu. Šis dziedzeris kaķiem noder, lai sevi „iesmaržotu”. Dziedzeri, kuri atrodas kaķa anālās atveres abās pusēs. Kalpo apkārtnes iezīmēšanai. Tie labi paslēpti ādas krokās un savās „kabatiņās” glabā pretīgas smakas brūnu sekrētu, ko kaķis ļoti veikli atstāj uz apkārtējiem priekšmetiem.

Apmatojums.

Kaķa apmatojumam ir dažādas funkcijas. Tas pasargā no aukstuma, nomaskē apkārtējā vidē, tam piemīt dzīvniekam raksturīgais aromāts. Pasargā ķermeni no atdzišanas un mehāniskiem bojājumiem. Kažoka matiņi veic arī taustes funkciju. Visiem kaķiem apmatojumu veido divi slāņi. Apakšējā slānī ir pavilna, bet ārējā- garākie akotmati. Matu un ādas pigmenti piedod dzīvnieku sugai specifisko krāsojumu. Tikai vienas šķirnes kaķis- sfinkss praktiski ir bez vilnas. Kaķa vilnas matiņu, tāpat kā cilvēka matu, augšanas ātrums ir 2 mm nedēļā, tikai astē vilna aug lēnāk. Ja kaķis dzīvo vēsās, pat aukstās istabās vai speciāli ierīkotā āra teritorijā, tad tā vilna ir garāka( pat īsspalvainajiem kaķiem). Izšķir dažādus vilnu garumus: garu, pusgaru un īsu. Garo vilnu apkārt kaķa kaklam sauc par apkakli. Arī vilnas struktūra var būt dažāda.

Maņu orgāni.

Vislabāk no visiem maņu orgāniem kaķim funkcionē acis. Arī dabā visi kaķveidīgie gūst laupījumu, izmantojot aso redzi. Kaķim tāpat kā cilvēkam ir binokulārā redze- tas redz ar abām acīm vienu un to pašu ainu, jo acis novietotas galvas sejas daļas vidū, atšķirībā no tiem dzīvniekiem, kuru acis novietotas katra savā galvas pusē. Redzes kvalitāte, kaķim ir daudz augstāka nekā cilvēkam: tas spēj precīzi saskatīt pat vissīkākos priekšmetus 2- 6 metru attālumā. Tumsā kaķa acu zīlītes paplašinās, lai uztvertu iespējami vairāk gaismas. Acu dziļumā ir spogulim līdzīgs slānītis. Kas atstaro gaismu. Tāpēc kaķa acis tumsā spīd. Sašaurinātas acu zīlītes dienā uztver mazāk gaismas. Kaķa acīm ir trešais plakstiņš, kas aizsargā acis no putekļiem un citiem svešķermeņiem un redzams acs iekšējā kaktiņā kā neliels balts punkts. Arī kaķa dzirde ir labi attīstīta; tas spēj sadzirdēt skaņas 30- 45 kHz diapazonā. Skaistie baltie kaķi ar zilajām acīm bieži ir pilnīgi kurli. Gandrīz visiem kaķiem ausis ir atvērtas un nedaudz noliektas uz priekšu, tomēr stāvas. Lielās ausis uztver visniecīgāko skaņu. Kaķi ausis var brīvi grozīt, lai labāk uztvertu skaņu; tie spēj atšķirt vairāk nekā 27 dažādu skaņu veidus. Kaķis orientējas apkārtnē pēc dzirdes. Oža kaķim attīstīta labāk nekā cilvēkam, taču krietni sliktāk nekā sunim. Garšas sajūta kaķim ir vāji attīstīta; lai kaķis sajustu kādu garšu, tai jābūt lielā koncentrācijā. Kaķis iepazīst apkārtējo pasauli ne vien ar redzi, dzirdi un ožu, bet arī ar tausti, turklāt šim nolūkam kalpo ne tikai ķepas, bet arī ūsas un uzacu mati- to sakņu galā ir nervi, kas novada iegūto informāciju uz smadzenēm. Ūsas jeb vibrisi ir gari, stīvi mati, kuru saknēm pienāk jūtīgu nervu gali. Ūsas atrodas ap kaķa purnu tā, lai viņš viegli varētu sajust blakus esošos priekšmetus. Ūsas ir ļoti jūtīgas pret pieskārieniem. Tās palīdz kaķim orientēties tumsā. Arī uzacis noder orientācijai tumsā. Ja šos matu izrauj, tie neataug, bet nogriezt tos nozīmē to pašu, ko cilvēkam amputēt pirkstus. Kaķi ļoti precīzi spēj novērtēt attālumu un telpu.

Vairošanās orgāni.

Runča vairošanās orgāns ir penis un sēklinieki. Penis ir apmēram 1 cm garš, puscentimetru plats orgāns, kas sašaurinās virzienā uz galu. Uz penis galiņa ir ādas izaugumi, līdzīgi izcilnīšiem uz mēles; tie ir asi uz pārošanās laikā kairina kaķenītes maksts gļotādu. Sēklinieki novietoti maisiņā, kas apaudzis ar īsu, biezu spalvu un atrodas nedaudz zemāk par penis atveri. Kaķēniem sēklinieki labi sataustāmi no 3- 3,5 mēnešu vecuma. Kaķenei vulva atrodas zem anālās atveres, tā ir šaura un maza, tāpēc pat veterinārārstam kaķeni ir grūtāk izmeklēt nekā citus mājdzīvniekus. Uz vēdera kaķenēm ir 8- 10 piena dziedzeru pupiņi. Vislabāk un vieglāk dzimumu noteikt 3. dienā pēc kaķēnu piedzimšanas.

Pārošanās.

Dzimumbriedums kaķiem iestājas samērā agri- 7 līdz 9 mēnešu vecumā, taču dažreiz arī 6 mēnešu vecumā, tāpēc turēt kopā pusaugu dzīvniekus ar pieaugušajiem drīkst tikai līdz 5 mēnešiem, lai nenotiktu neparedzēta sapārošanās. Dzimumaktivitāti kaķi saglabā līdz pašam vecumam. Parasti kaķenēm meklēšanās ilgst 3- 15 dienas. Šai laikā kaķene intensīvi laiza dzimumspraugu, vārtās, ņaud un slien gaisā dibenu. Kaķene pārojas ar runci tikai meklēšanās laikā. Mājas kaķiem tā parasti ir divas reizes gadā- rudenī un pavasarī. Ja kaķene nesapārojas, meklēšanās var atkārtoties ik pēc 15- 25 dienām, līdz kaķene sapārojas, jo kaķi pieder pie dzīvniekiem, kuri var meklēties cauru gadu. Katra pārošanās ilgst tikai dažas sekundes. Kaķene var pāroties ar vairākiem runčiem.

Vairošanās.

Kaķenei grūsnība ilgst aptuveni 2 mēnešus. Vienā reizē var piedzimt pat desmit kaķēni, bet caurmērā kaķēnu skaits svārstās no diviem līdz pieciem. Vienā reizē dzimušos kaķēnus sauc par metienu. Ja metiens ir lielāks, tad dzemdības parasti notiek agrāk; ja ir tikai 1- 2 kaķēni, dzemdības var notikt vēlāk. Ir gadījumi, kad kaķenītei tikai šķiet, ka viņa kļūs māmiņa, bet laiks iet un kaķēnu kā nav, tā nav. Vēdera apjoms ir palielinājies, piena dziedzeri pietūkuši, varbūt pat piens parādījies, bet patiesībā kaķene nav grūsna- viņai iestājusies tā sauktā viltus grūsnība. Kaķene arī nemeklējas, viss atgādina īstu grūsnību. Arī kaķiem mēdz būt tādas nepatīkamas parādības kā spontānais aborts vai priekšlaicīgas dzemdības. Aborta cēlonis var būt mehāniska trauma( kaķene lecot neveiksmīgi krīt, viņu iespiež starp durvīm) vai slimība, vai arī kas cits. Ja šādi notiekas, tad kaķene parasti bērnus zaudē 4.- 5. grūtniecības nedēļā.


[1]  2  Tālāk

Komentāri

Bad Credit 14 22
cash advance usa cash advance loan cash loans online cash advance loan


Buying An Essay 14 54
economics term paper term paper order term paper https://termpaper.us.com - write a term paper


College Paper Writer 15 1
paper writing service help write my story best college paper writing service paper writing services


Buy Essays Online 1 17
essays write an essay for me write essays for me write essay for you


Best Payday Loan 2 5
unsecured loans for bad credit small loans for bad credit loans for bad credit unsecured loans for bad credit


Pay Day Loans 2 17
easy loans no credit check money fast for kids loan no credit check money loans no credit check


Payday Loan Online 2 23
bad credit personal loans cash loan lenders personal loans personal loans


Pay Day Loan 3 11
bad credit personal loans guaranteed approval discount payday loans personal loans personal loans


Online Payday Loan 3 18
low interest debt consolidation loans payday loan no fax no faxing payday loan personal loan repayment


JaneFlina 3 22
loans with no credit check quick loans no credit check loans no credit check badcreditloans


JamesFlina 5 9
free sex chat hot show porn free sex chat sex chat help in math homework writing my essay writing my essay slader homework help adult video chatrooms sex chat free free chat rooms adult chats online essay help on writing essays buy essay online buy essay fast loans no credit check payday advance online online payday advance payday advance loans


Payday Loans Online 5 19
cash today personal loans application cash loans safe online payday loans


Payday Loans Online 6 6
small loans bad credit loans no credit check payday loans online no credit check money loans no credit check


Getting A Loan 6 17
new payday lenders payday loans no credit check same day cash loan lenders loans with no credit check


Paydayloan 7 7
advance cash payday loan payday advance loans no credit check loans cash loans


Cash Loan 7 13
cash loan advance long term payday loan loans with poor credit payday loan no fax


Online Payday Loan 7 22
loan cash cash advance loans online instant approval payday loans direct lenders only


Payday 8 3
payday payday a payday loan no credit check emergency loans


car insurance 10 1
auto insurance quotes texas car insurance quotes comparison auto insurance quotes auto insurance quotes


JamesFlina 10 21
advance payday loans advance cash payday loan online cash advance installment loans no credit check best payday loans best payday loans online best payday loans online direct lenders free sex webcam hot webcam girls free webcam sex erotic chat room short term loans direct lenders easy online payday loans direct lender payday loans easy online payday loans best payday loan online payday loan direct lenders the best online payday loans the best online payday loans same day payday loans online direct payday lenders bad credit same day payday loans online same day payday loans online best payday loans online easy online payday loans cash loans best payday loans online


Essay Writing Tip 11 7
buy college essays buy essays do my term paper https://collegeessays.us.com - homework solutions online


Fastest Payday Loan 12 4
loan cash loan payday advance no credit check loan


ttaletetvs 14 4
hzgxvyun http://lizlarssen.com order viagra generic viagra opei http://motechautomotive.com - buy cialis nz


qtaletvtnp 14 8
mxghzddn http://skyrank.com buy cialis 20mg online buy cialis pills online eskg http://rebeccaharrell.com - buy cialis soft online


Lottie 18 20
payday loans online direct lenders
payday loans
payday loans online no credit check
payday loans online


low car insurance 19 11
auto insurance quotes auto insurance quotes rental car insurance auto insurance quotes


Online Loans 20 2
cash advance cash advance online payday loans no credit check loans online instant approval


insurance auto 22 16
auto insurance quotes online car insurance instant quote car insurance quotes california progressive auto insurance quote


insurance for cars 23 3
auto insurance quotes trustage auto insurance auto insurance quotes car insurance quotes


Writer Essay 23 21
college essays college essays high school essay help https://collegeessays.us.com - college essays


Buy Essays Online 27 2
buy a custom research paper buy research paper online essays for college argument essay


dtaletqxgf 27 17
srmldlfi http://tuxrentalonline.com buy female viagra viagra online pwis http://viagrainimper.info/ - buy viagra


JamesFlina 27 22
instant online payday loan cash payday loans online instant loans online speedy cash payday loans online payday loans direct lenders only the best online payday loans best payday loans online the best online payday loans best dissertation services college essay college essay college essay college application essay college essay help pay for assignments australia college application essay essay corrector college essay help school papers solve my math problem adult webcam sites adult cam sites adult cam sites adult webcams payday loans bad credit payday loans for bad credit paydayloans get a loan sex chat boob cams slut cams sex chat bad credit payday loans direct lenders bad credit payday loans direct lenders bad credit payday loans direct lenders cash advance lenders best payday loan payday lenders direct small payday loans emergency loan no credit check


geico car insurance 28 5
compare car insurance rates car insurance quotes comparison online cheapest auto insurance quotes comparison compare car insurance quotes


Cash Advance 30 7
same day payday loans no credit check cash loans loan loan


Online Lenders 1
payday payday payday payday


Quick Loans 1 1
fast loans no credit check cash loans cash advance cash advance loan


JamesFlina 1 2
fast loans lenders quick personal loans for fair credit quicken loans https://quickloans.us.com - quick loans


JamesFlina 1 4
buy essay website for essays in english help writing college essay https://buyessays.us.com - buy essay online


JoeFlina 1 4
order essay online cheap quick buy essay buy custom essays buy essay online cheap


Pay Day Loans 1 5
payday payday loan payday advance online advance cash payday loan


Best Online Loans 1 5
payday loans online payday loan advance payday loans payday


JoeFlina 1 8
speedy cash payday loans online payday loans online https://onlineloans.us.com/


JamesFlina 1 16
buy essay online safe buy essay online buy papers online https://essayonline.us.com - write essay


mtaletxotd 1 16
hdrrxyrt http://yogaheaters.com buy viagra online cheap viagra online iwkt http://viagrainimper.info/ - buy generic viagra


JoeFlina 1 19
buy essay buy essays online buy essay online buy essay


Payday Loan 1 21
american payday loans payday loans in md loans short term no credit check short term loans online


JamesFlina 1 21
payday loans online pay day loans payday loans online https://paydayloans.us.org/ - payday loans


Payday Loan 1 21
no credit check loans online short term loans no credit check short term loans no credit check short term loans oklahoma


JamesFlina 1 25
webcam sex sex webcam xxx webcams https://webcamsex.us.com - webcam sex


Best Online Loans 1 25
personal loans bad credit bad credit personal loans need unsecured loan bad credit can you get a personal loan with bad credit


Cash Advance 1 25
5000 dollar loan with bad credit bad credit personal loans florida personal loans bad credit guaranteed quick personal loans bad credit


JoeFlina 1 27
quick loans loans quickly quick loans quick payday loans no credit check


JoeFlina 2 9
live sex chat webcam sex cam online sex chat online


A Payday Loan 2 9
how can i get a personal loan with bad credit bad credit personal loans personal loans bad credit payday loans for bad credit guaranteed


JoeFlina 2 12
payday loans bad credit payday loans for bad credit online payday loans for bad credit loansforbadcredit.us.com


Payday Loans Online 2 14
1000 loan bad credit new payday loan lenders short term loans short term bad credit loans


JamesFlina 2 15
payday loans bad credit direct lenders only bad credit personal loans bad credit personal loans https://badcreditpersonalloans.us.com - loans for bad credit no fees no guarantor no brokers


RotZek 2 16
i http://tadalafilph24.com buy generic cialis online safely cialis fixed


RotZek 2 16
q http://tadalafilph24.com viagra vs levitra vs cialis find out more become


RotZek 2 16
f http://tadalafilph24.com how many mg cialis should i take tadalafil tried


RotZek 2 16
c http://tadalafilph24.com cialis ingredients cialis online affection


RotZek 2 16
p http://tadalafilph24.com cialis for men buy cialis paper


RotZek 2 16
o http://tadalafilph24.com cialis vs viagra reviews buy generic cialis present


RotZek 2 16
u http://tadalafilph24.com dosage for cialis buy tadalafil tried


RotZek 2 16
b http://tadalafilph24.com how long does 20mg cialis last cialis online burst


RotZek 2 16
b http://tadalafilph24.com cialis vs. viagra buy cialis next


Payday Express 2 18
quick payday loans direct lenders quickens loans quick payday loans quicken loans rates


JamesFlina 2 19
Full Report payday loans online best payday loans online no credit check https://paydayloans.us.org/ - loans for bad credit


Online Payday Loan 2 24
short term fast cash loans payday loans online personal loans for people with bad credit short term loans no credit check


JamesFlina 2 28
essay writing service review essay writing service canada essay writing service https://essaywritingservices.us.com - college essay writing services


JamesFlina 3 11
online loans online loans direct payday lenders https://onlineloans.us.com/ - https://onlineloans.us.com


Loan Cash 3 13
payday loans resource Get More Info payday loans online


JamesFlina 3 30
helpful hints


JamesFlina 3 30
payday loan


JamesFlina 4
payday loans online


Johnskype 4 2
cash advance


Johnskype 4 2
payday loans


Johnskype 4 3
online payday loans


Mikeskype 4 4
online payday loans payday loans for bad credit


Mikeskype 4 6
essay writing service guaranteed payday loans online


Michaelaxiog 6 7
wh0cd806708 trazodone cost Lipitor 40 mg diclofenac by mail


Michaelaxiog 6 10
wh0cd835134 Buy Valtrex NoRx Cialis Pills found it for you


mjau 5 1
Paldies! Uzzināju daudz ko jauna! :)