Pārtikas produktu pētījums: cepumi

856 0

Untitled

Pārtikas produktu pētījums

Cepumi un vafeles

Pētījumu veica: .

2011. gada februāris

Ikdienā uzturā lietojam visdažādākos produktus. Tie ir gan dārzeņi, gan augļi, gan graudaugu izstrādājumi, gan gaļas un piena produkti. Savā pētījumā tuvāk apskatīšu graudaugu izstrādājumus – 10 dažādu veidu cepumus un vafeles.

Diezgan bieži vakaros pie tējas piegraužam kādu cepumu, tāpēc izpētīšu dažādu veidu un ražotāju cepumus. Noskaidrošu, kuras sastāvdaļas ir veselīgākas un kuras ne tik veselīgas. Salīdzināšu šos cepumus un izsecināšu, kuri ir visveselīgākie.

Kas ir ogļhidrāti? Uzņemtie ogļhidrāti organismā tiek pārvērsti glikozē un glikogēnā. Īsumā gl likoze ir galvenais organisma tūlīt izmantojamās enerģijas avots, bet glikogēns – uzkrājamā enerģija, kas tiek pārstrādāta glikozē, kad nepieciešama enerģija. Glikogēna uzkrāšana organismā ir ierobežota, tādēļ ogļhidrāti, ko organisms nespēj pārstrādāt tūlīt izmantojamā glikozē un uzkrājamā glikogēnā organismā, uzkrājas tauku veidā. Tātad – noteikts ogļhidrātu daudzums ir nepieciešams organisma funkcionēšanai un enerģijai, par taukiem tiek pārveidoti organismam nevajadzīgie ogļhidrāti.

Dienā cilvēkam nepieciešams uzņemt vidēji 250 gramus ogļhidrātu.

Kas ir olbaltumvielas?Olbaltumvielas veido 15% no dienas uztura kopējās enerģētiskās vērtības. Tas atbilst 0,8 gramiem olbaltumu uz 1 kilogramu svara jeb 50-75 gramiem olbaltuma dienā.

Olbaltumi nodrošina normālu organisma augšanu un attīstību, regulē vielmaiņu un ir iesaistīti imūnās sistēmas reakcijās. Olbaltumi ietilpst visu šūnu uzbūvē un piedalās šūnas dzīvības procesos.

Olbaltumus ar uzturu nepieciešams uzņemt katru dienu. Svarīgi, ka, atšķirībā no ogļhidrātiem un taukiem, organismā olbaltumu rezerves neveidojas.

Tomēr būtiski, ka liela daļa cilvēku olbaltumvielas uzņem par daudz, t.i., vairāk par 75 gramiem dienā. Tādejādi olbaltumi pārvēršas par ogļhidrātiem vai taukiem, un tas veicina aptaukošanos.

Kas ir tauki?Tauki veselīga uztura gadījumā veido 30-35% no kopējās uztura enerģētiskās vērtības. Dienas laikā būtu jāuzņem aptuveni 1 grams uztura tauku uz 1 kilogramu ķermeņa svara. Ja cilvēkam ir liekais svars, tauku daudzums uzturā būtu jāsamazina, un tas nedrīkstētu pārsniegt 30% no kopējās enerģētiskās vērtības.

Tauki organismā ir enerģijas avots un šūnas uzbūves sastāvdaļa. Bez tam ar to palīdzību organismā uzsūcas dažādas vielas, piemēram, taukos šķīstošie vitamīni.

Jāuzņem pietiekošs uztura daudzums. Uzņemtais uztura daudzums nedrīkst būt ne par lielu, ne par mazu! Tas nozīmē, ka uzņemtā uztura daudzumam jāatbilst diennakts enerģijas patēriņam. Tas atkarīgs no cilvēka vecuma:

– 8-13 gadu vecumā dienā jāuzņem vidēji 2163 kilokalorijas,

– pusaudžu vecumā – 2500-2600 kilokalorijas,

– pieaugušam cilvēkam – 2600-2800 kilokalorijas.

Ja ar uzturu tiek uzņemts vairāk kilokaloriju nekā tiek patērēts, tad liekā enerģija pārvēršas taukaudos un veicina aptaukošanos.

Laima „Mammas cepumiar šokolādes gabaliņiem”.

Sastāvs:

kviešu milti, sviests (17,9%), cukurs, šokolādes gabaliņi (7,3%), olu masa, iebiezināts piens ar cukuru, irdinātāji (E500, E503, E450(I)), sāls, aromatizētājs (vanilīns), emulgators (sojas lecitīns).

E500 – Nātrija karbonāts (Dzeramā soda)

Ietekme uz veselību:

Lietojot lielās devās, simptomi –

Galvassāpes

Nogurums

Muskuļu nogurums

Refleksu palēnināšanās

Apetītes zudums

Nelabums

Izcelsme:

Dabīga

Sintētiska

Karbonskābes nātrija sāls. Sastopams dabā, dažu ezeru ūdenī, kā arī pelnos.

Statuss:

Pārtikas piedeva Jā

Apstiprināta izmantošanai ES Jā

E503 – Amonija karbonāts

Ietekme uz veselību:

Ja uzturā lieto par daudz, tad var izraisīt nemierīgumu, vāju pulsu, gremošanas traktu kairinājumu, nelabumu, vemšanu, diareju, ādas apsārtumu un jutību, acu apsārtumu, grauzošu sajūtu un sāpes acīs.

Izcelsme:

Sintētiska – Amonija hlorīda karsēšana kopā ar krītu (kalcija karbonāta).

Statuss:

Pārtikas piedeva Jā

Apstiprināta izmantošanai ES Jā

E450 – Difosfāti

Ietekme uz veselību:

Lietojot lielās devās, var izraisīt osteoporozi, kaulu blīvumu samazināšanos, nieru funkciju traucējumus.

Izcelsme:

Sintētiski producēts no fosforskābes

Statuss:

Pārtikas piedeva Jā

Apstiprināta izmantošanai ES Jā

E322 – Sojas lecitīns

Ietekme uz veselību:

Veselībai nekaitīgs

Izcelsme:

Dabīga

Sastopama katrā dzīvā šūnā, daļa no šūnapvalka. Visbiežāk iegūst no sojas pupiņām.

Statuss:

Pārtikas piedeva Jā

Apstiprināta izmantošanai ES Jā

Daugulis & Partneri „Mājas cepumi ar ķimenēm”

Sastāvs:

Kviešu milti, skābā krējuma izstrādājums ar augu taukiem, margarīns, olas, ķimenes (1%), sāls.

Siguldas maiznieks „Vafeles ar balto glazūru”

Sastāvs:

Glazūra 45% (cukurs, augu tauki, vājpiena pulveris, sūkalu pulveris, emulgators (sojas lecitīns), dabīgie aromatizētāji)

Vafeles 55% (kviešu milti, cukurs, augu eļļa, emulgators (sojas lecitīns), vanilīns.

E322 – Sojas lecitīns

Kapmena „Family mini waffles”

Sastāvs:

Vafeles 23,5% (kviešu milti, nātrija bikarbonāts, sāls).

Krēma pildījums 76.5% (cukurs, augu eļļa, sūkalas pulveris, kakao p

. . .

Izpētot derīguma termiņu dažādiem cepumiem, tas vairumā gadījumu ir 6 mēneši, bet prjaņikiem tas ir tikai 2 mēneši. Ilgākais derīguma termiņš ir 20 mēneši dāņu cepumiem „Queen’s Biscuits”, kā arī 12 mēneši sausbaranciņām un „Domino” cepumiem.

Izmantotā literatūra:

http://www.liis.lv/vesels/Veseliba/49,50/49,50teksts.htm

http://www.figuura.lv/?p=uzturvielas&art_id=94

http://www.evielas.lv

Join the Conversation