A/S Aldaris

554 0

Kvartāls

RĪGAS UZŅĒMĒJDARBĪBAS KOLEDŽA

Dienas nodaļa

Studiju darbs

Uzņēmējdarbībā

AS „Aldaris”

Dienas nodaļas

Pārtikas produktu pārstrādes

un ražošanas tehnoloģijas

2. kursa students

Emīls Dziļums

Rīga 2010

0x08 graphic
SATURA RĀDĪTĀJS

Ievads 3

A/S Aldaris vēsture 5

Carlsberg grupa 7

Kvalitātes standarti 7

Nozares analīze 8

„Dinamo alus” 10

Preces dzīvescikls 11

Patērētāji 11

Tehnoloģiskā shēma 13

Finansu analīze 14

Secinājumi un priekšlikumi 20

Izmantotā literatūra 21

Alus

Alus ir viens no pasaulē vecākajiem alkoholiskajiem dzērieniem, kas, iespējams, tika darīts jau 6. gadu tūkstotī pirms mūsu ēras. Tas pieminēts gan senās Ēģiptes un Mezopotāmijas vēstures avotos, gan pašos senākajos šumeru tekstos.

Paša vienkāršākā alus darīšanai vajadzīgas tikai trīs izejvielas – ūdens, iesals un apiņi. Tās pārtop par alu galvenajā alus darīšanas fāzē, ko sauc par r fermentāciju. Šī procesa gaitā ierauga mikroorganismi sašķeļ izdiedzēto graudu cukuru, kā rezultātā rodas etilspirts un gāzveida oglekļa dioksīds. Tas notiek ar divu iesala sastāvdaļu – nitrogēna un fosfora, palīdzību. Aptuveni puse cukura pārtop etilspirtā, bet otra puse izdalās no šķidruma kā gāzveida oglekļa dioksīds.

Trīs galvenās alus izejvielas

Iesals

Dabīgā ciete ir galvenais fermentācijas materiāls, kas nosaka alus raksturīgākās īpatnības. Pats izplatītākais cietes avots, kas tiek izmantots alus brūvēšanā, ir diedzēti graudi. Graudi tiek turēti ūdenī, līdz tie sākt dīgt, un tad kaltēti. Dīgšanas procesā graudos rodas enzīmi, kas pārvērš graudu cieti fermentējamā cukurā.

Apiņi

Apiņi ir kaņepju dzimtas ģints ar zinātnisko nosaukumu Humulus lupulus. Alus darīšanā tiek izmantotas apiņu čiekurveida ziedkopas, kuru sastāvā ietilpstošās eļļas un skābes piešķir alum tā neatkārtojamo garšu. Gatavajā dzērienā apiņu vieglo rūgtumu un savdabīgo aromātu līdzsvaro iesala saldenums.

Ūdens

Uzvārot ūdeni kopā ar iesalu un apiņiem, alus darītāji iegūst cukurotu, rūgteni saldu šķidrumu, kas tiek dēvēts par misu. Ūdens ar zemu minerālvielu saturu piešķir alum tīkami maigu garšu. Ja ūdenim piemīt augsts kalcija sulfāta saturs, kalcijs padara alu dzidrāku, bet sulfāti akcentē tā apiņu garšu.

Citas sastāvdaļas

Lai piešķirtu alum īpašu garšu, aromātu un krāsu, alus darīšanas procesā tiek izmantotas arī citas sastāvdaļas – dažādi augi, augļi un/vai garšvielas.

Alus darīšanas process:

Graududiedzēšana: graudi tiek iemērkti ūdenī un izdiedzēti, tad kaltēti.

Misas iegūšana/filtrēšana: iesals tiek uzkarsēts, kā rezultātā atbrīvojas enzīmi, un graudu ciete pārvēršas cukurā. Filtrēšanas rezultātā tiek iegūta misa.

Apiņu pievienošana un vārīšana: misu vāra kopā ar apiņiem nerūsošā tērauda vai vara traukā. Maisījums tiek atdzesēts un tad?

Fermentācija: tiek pievienots ieraugs, kas pārvērš cukuru etilspirtā un oglekļa dioksīdā. Gāze tiek novadīta, un traukā paliek procesa galaprodukts jeb jaunalus.

Filtrēšana: alu novieto vēsā vietā un pirms iepildīšanas mucās filtrē.

A/SAldaris vēsture

1865. gadā Rīgas priekšpilsētā Sarkandaugavā pie Daugavas pietekas, bavāriešu alus darītājs Johans Dauders (Johannes Dauder) nodibināja alusdarītavu ar nosaukumu Waldschlosschen. Johans Dauders izveidoja alus darītavu atbilstoši labākajām alus darītavām Eiropā. Tehnoloģija jaunizveidotajā alus darītavā bija labāka salīdzinot ar jau eksistējošām alus darītavām Rīgas Ķimelis un Kuncendorf. Alus darītavas produktivitāte izauga par 5 milijoniem litru 1890. gadā. Alu pārsvarā ražoja pašmāju tirgum un mazliet no tā eksportēja un Krieviju.

0x08 graphic
1897. gadā tika uzcelta fon Bingeru villa, tagadējā Daudera muzeja ēka. Šī celtne joprojām ir viena no krāšņākajām Rīgā. 1899. gadā Waldschlosschen alus darītava saražoja 185 tūkstošus hektolitru alus, un tika izmantoti 36 vilcieni, lai eksportētu saražoto alu uz Krieviju. Tolaik alus darītava ražoja piecas alus šķirnes: Kabineta, Minhenes, Pilzenes, Marta un Porteri. Tika ražots arī bezalkoholiskais alus. 1900. gadā alus darītava tika rekonstruēta un jau 1905. gadā tā kļuva par akciju sabiedrību. Waldschlosschen bija lielākā alus darītava Latvijā; tā bija pazīstama visā Eiropā, un bija arī viena no galvenajām alus darītavām, kas ražoja alu Krievijai. 1906. gadā vairāk kā 100 alus darītāju apmeklēja Eiropas Alus darītāju Kongresu; starp tiem bija arī alus darītava Waldschlosschen.

1937. gada aprīlī tika nodibināta valsts akciju sabiedrība Aldaris ar pamatkapitālu 4 miljoni latu un 40 tūkstošiem akciju. Jēkabs Spilve, pirmais Aldaris direktors, veicināja jaunās alus darītavas nodibināšanu. Tika nopirktas alus darītavas Iļģuciems un Tanhaizera. Aldaris norādīja, ka jaunā kompānija ražos: alu, porteri, iesalu, minerālūdeni un augļu limonādes. Visas iekārtas atbilda to laiku tehniskajām prasībām.

1937. gadā tika saražoti 4,2 miljoni litru alus. Līdz 1941. gadam Aldaris ražoja Aldara Gaišo, Aldara Tumšo un Tumšlāsi. Pēc Otrā Pasaules kara Aldaris saglabāja savu reputāciju un joprojām bija pazīstama alus darītava, kas ražoja augstas kvalitātes alu.

Viens no svarīgākajiem notikumiem Aldarim bija 1992. gadā, kad Aldaris kļuva par Latvijas – Zviedrijas – Somijas savienības locekli (Baltic Beverages Holding). BBH ir investējusi 90 miljonus Zviedru kronu alus darītavas tehnoloģijas rekonstrukcijā un darbinieku kvalifikācijas celšanā.

Mūsdienās uzņēmums ir daļa no Carlsberg Grupas, kas ir viens no lielākajiem alus ražotājiem pasaulē. Alus darītava atrodas Rīgā, un tajā strādā vairāk nekā 400 darbinieku, kam vasarā pievienojas vēl ap 150 sezonas strādnieku. Tādējādi Aldaris ir lielākā alus darītava Latvijā un viena no lielākajām Baltijas valstīs.

Aldara produktu klāstu veido vairāk nekā 40 dzērieni – alus, dzeramais ūdens, dažādi alkoholiskie un bezalkoholiskie dzērieni. Populārākie ir tādi zīmoli kā Aldara Luksus, Aldara Zelta un Carlsberg, kā arī Vichy un ZIP.

Produkcijas teicamo kvalitāti apliecina ne vien starptautiskās godalgas, bet arī gadu gaitā iemantotā patērētāju uzticība. Tālab Aldaris nepārtraukti pilnveidojas un attīsta jaunus produktus, pielāgojoties patērētāju vēlmēm un jaunākajām tirgus tendencēm.

A/S „Aldaris”  kā viens no lielākajiem un veiksmīgākajiem uzņēmumiem Latvijā nevar būt atrauts no Latvijas ekonomikas un sabiedrības. Būt līderim ir ne tikai gods – šis statuss uzliek arī pienākumu rūpēties par valsts un sabiedrības labklājību. Tāpēc A/S „Aldaris” tradicionāli ir viens no lielākajiem ziedotājiem un sponsoriem, aktīvi atbalstot sportu, mākslu un kultūru, kā arī dažādas sociālās palīdzības programmas. A/S „Aldaris” ir ilggadējs  Latvijas Hokeja federācijas sponsors, viens no trim 2008. gada Vislatvijas Dziesmu un deju svētku sponsoriem. Regulāru atbalstu saņem arī cilvēki ar īpašām vajadzībām, bērni internātskolās, programmas cīņai pret jauniešu atkarībām u.c. Protams, nav iespējams palīdzēt visiem, tāpēc A/S „Aldaris”, izvēloties palīdzības saņēmējus, vadās pēc principa, lai ar konkrēto ziedojumu tiktu veikts labums iespējami lielākam cilvēku skaitam. Galvenais uzņēmuma guvums no labdarības akcijās ir apziņa par ieguldījumu sabiedrības labklājībā un došanas prieks. Kā arī uzņēmumam ir dažādas akcijas, piemēram, pērc “Aldara gaišo” desmitpaku un līdzi nāk Aldara lukturītis.

Misija

Tuvināt cilvēkus, sniedzot viņiem atspirdzinājumu, baudu un izklaidi sociāli atbildīgā veidā.

Vīzija

Balstoties uz mūsu darbiniekiem, zīmoliem un sinerģiju, būt pārliecinošiem līderiem ikvienā zīmoloto produktu kategorijā vai pakalpojumu sfērā, kurā esam nolēmuši konkurēt.

Carlsberg Grupa

Kopš 2008. gada Aldaris ir kļuvis par daļu no Carlsberg Grupas – lielākā alus ražotāja Ziemeļeiropā un Austrumeiropā un viena no lielākajiem pasaulē. Jaunais reģionālais sadalījums paredz, ka turpmāk Aldaris būs viena no Carlsberg Ziemeļeiropas reģiona alus darītavām, paverot uzņēmumam jaunas sadarbības iespējasar pārējām reģiona ražotnēm no Dānijas, Norvēģijas, Zviedrijas, Somijas un Baltijas valstīm.

Protams, Aldarim tas ir liels ieguvums, jo uzņēmums var apgūt Carlsberg uzkrāto pieredzi un dažādu inovāciju ieviešanai izmantot Carlsberg pētnieciskā centra potenciālu. Vienlaikus dalība Carlsberg Grupā Aldarim nod

. . .

Gada darba alga

Darbinieku skaits

Darba alga visiem darbiniekiem (Ls)

Pildīšanas iekārtu operators

23,10

5544,00

22 176,00

Aparātu ceha strādnieks

27,90

6696,00

40 176,00

Laboratorijas darbinieks

27,40

6576,00

26 304,00

Kopā

88 656,00

Papildalga tiek aprēķināta kā 10.9 % no kopējās pamat algas.

88656*10.9%=9663,5 Ls

Kopējais darba algas fonds

88656+9663,5=98319,5 Ls

Prēmija tiek aprēķināta kā 25 % no kopējās algas fonda

98319,5*25%=24579,87 Ls

Valsts obligātās apdrošināšanas iemaksas ir 37%. No kuriem 9% apmaksā pats darbinieks un 28% apmaksā uzņēmums no kopējā darba fonda.

98319,5*28%=27529,46 Ls

Ceha iekārtu vērtības aprēķins

Iekārtas nosaukums

Iekārtu skaits

Iekārtas Cenas (Ls)

Iegādes kopējā vērtība (Ls)

Hidrociklons

Plākšņveida dzesētājs

Unitanks

Kopā

Ceha izdevumi

Iekārtu ekspluatācijas izmaksas ir 2% no iegādātās iekārtas vērtības.

858000*2%=17160 Ls

Nolietojums ir 10% no iegādātās iekārtas vērtības.

858000*10%=85800 Ls

Tekošais remonts tiek pieņemts kā 50% no iegādātās iekārtas vērtības.

858000*50%=429000 Ls

Mazvērtīgas inventārs tiek k aprēķināts kā 10% no nolietojuma vērtības.

85800*10%=8580 Ls

Drošības tehnikas izdevumi ir 50Ls uz vienu darbinieku.

8*50=400 Ls

Pārējie izdevumi tiek aprēķināti kā 0.5% no kopējiem ceha izdevumiem.

17160+85800+429000+8580+400=540940 Ls

540940/100*0.5%=270,47 Ls

Apstrādes pašizmaksas rūgšanas un dzesēšanas cehā

Izmaksas

Izmaksu vērtība, Ls

Iesals

Raugs

Ūdens

91,214

Elektroenerģija

183,75

Darba pamatalgas

Darba papildalgas

9663,5

Valsts obligātā apdrošināšana

27529,46

Izdevumi iekārtu ekspluatācijai

Nolietojums

Tekošais remonts

Mazvērtīgais inventārs

Drošības tehnikas izdevumi

Pārējie izdevumi

270,47

Kopā

1315334,4

Peļņa no produkta realizācijas

Gatavās produkcijas iznākums vienā darbadienā (Dal)

3 846,15

Efektīvais darbalaiks gadā (maiņas)

Gatavās produkcijas iznākums gadā (Dal)

92 3076

Produkta realizācijas cena (Ls)

2,00

Peļņa no produkta realizācijas

Kopā

1 846 152,00

Gatavās produkcijas iznākums gadā = gatavās produkcijas iznākums vienā darbadienā * efektīvais darbalaiks gadā = 3 846,15*240=923076 Dal

Peļņa no produkta realizācijas = gatavās produkcijas iznākums gadā * produkta realizācijas cena=1846152

Peļņas un rehabilitātes aprēķins

Peļņa no produkta realizācijas gadā = 1 846 152,00

Pilna produkta pašizmaksa = 1 315 334,4

P=1 846 152,00 – 1 315 334,4=530817,6 (Ls)

SECINĀJUMI UN PRIEKŠLIKUMI

Veicot izpēti par “Dinamo alus” ražošanu, es uzzināju:

A/S „Aldaris” ir dibināts 1865. gadā un tā ir lielākā alus darītava Latvijā un viena no lielākajām Baltijas valstīs.

A/S „Aldaris” ir vienīgā alus darītava Latvijā, kura ražo arī bezalkoholisko alu, kas ļauj viņu produkciju lietot dažāda vecuma patērētājiem;

Lielākie konkurenti uzņēmumam A/S „Aldaris” ir A/S „Cēsu alus”, A/S „Lāčplēša alus” un A/S „Līvu alus”, tomēr uzņēmuma vieta alus tirgū ir droša;

Katru gadu A/S „Aldaris” ar savām labākajām alus šķirnēm veiksmīgi piedalās svarīgākajos starptautiskā līmeņa konkursos un gūst panākumus;

A/S „Aldaris” ir viena no retajām alus darītavām, kura līdz pat mūsdienām ir saglabājusi savu vēsturisko atrašanas vietu, ēkas un alus darīšanas tradīcijas.

Uzņēmumam pieder tādi spēcīgi zīmoli kā – Carlsberg, Aldaris, Vichy, Montavit, SIN, ZIP un citi.

A/S „Aldaris” produktu portfelī ir aptuveni četrdesmit deviņi dažādi dzērieni, kas pārstāv 5 grupas: alu, alkoholiskos kokteiļus, dzeramo ūdeni, bezalkoholiskos dzērienus un enerģijas dzērienus.

A/S „Aldaris” regulāri iesaistās labdarībā, kā arī kultūras un sporta pasākumu atbalstīšanā.

Izmantotā literatūra

Ziņojums par uzņēmumu A/S „Aldaris” [Elektroniskais resurss] // A/S „Aldaris” mājas lapa http://www.aldaris.lv/lat/uznemums/par_aldari/

Ziņojums par alus nozares attīstību Latvijā [Elektroniskais resurss] // Latvijas Avīze: Publikācijas. – Resurss aprakstīts 2008. gada 10. aprīlī http://www2.la.lv/lat/latvijas_avize/la_pielikumi/Saimnieciba/jaunakaja_numura/?doc=3221

Blaits Dž., Mārketings Rokasgrāmata. – Rīga: „Zvaigzne ABC”, 2004 – 284 lpp.

Raksti no avīzēm un žurnāliem.

A/s Aldaris 1996. gada darbības pārskats.

Apiņi

Olbaltumvielas

Join the Conversation