ORĀLO STEROĪDU LIETOŠANAS NOZĪME UN IETEKME UZ SPORTISTA VESELĪBU ATLĒTISKAJĀ VINGROŠANĀ UN PROFESIONĀLAJĀ KULTŪRISMĀ

903 0

Untitled

0x08 graphic

Kursa darbs priekšmetā

Teorija specializācijā

Orālo steroīdu lietošanas nozīme un ietekme uz sportista veselību atlētiskajā vingrošanā un profesionālajā kultūrismā

Izstrādāja: 20 T grupa,

Māris Žagars

Darba vadītājs: Mārtiņš Auziņš

Rīga 2008

Saturs

Ievads

Nebūtu pareizi apšaubīt steroīdu kā tādu nepieciešamību profesionālajā kultūrismā. Lai arī sportā tie ir pārsvarā ar likumu aizliegtas vielas, tomēr atzīstamus rezultātus grib gan kā paši kultūristi, gan arī fani un sacensību rīkotāji. Tādēļ profesionālajā līmenī vienmēr pastāvēs arī aizklātā puse, par ko atklāti tā īsti neviens negribēs runāt. Tāpēc saprotams, ka pasaulē šāda prakse patiešām arī pas stāv, jo kultūrisms ir aizgājis tik tālu, ka savādāk panākumi ir tikpat kā neiespējami. Jautājums ir vairāk par to, lai cilvēki, it jo īpaši paši atlēti, apzinātos pareizas lietošanas principus, tādējādi iegūstot atzīstamus sportiskos sasniegumus un samazinot līdz minimumam lietojamo preparātu iespējamo negatīvo ietekmi uz veselības stāvokli. Būtu jābūt tā, ka ar steroīdiem un citi preparātiem kultūrismā ir jānotur forma, nevis jāgūst panākumi. Tādēļ ikvienam profesionāla līmeņa kultūristam vai atlētam, kas sev uzstādījis šādu mērķi, būtu ļoti labi jāorientējas tajā farmakoloģijas nozarē, ar kuru viņam ir tieša saistība.

Šī darba mērķis ir gūt plašāku priekšstatu un padziļināt autora – kā trenera – zināšanas par orālo steroīdu pareizu pielietojumu profesionālajiem mērķiem un vajadzībām, kā arī iespējamajiem to lietošanas blakusefektiem un ietekmi uz veselības stāvokli. Darbs kā papildus izziņas avots var kalpot sportistiem ar profesionāliem mērķiem, kā arī dot izpratni atlētiskās vingrošanas piekritējiem par orālo androgēno* anabolisko steroīdu lietošanas neatbilstību veselīga dzīvesveida principiem un to kaitīgumu, pie nepareizaslietošanas.

Orālo steroīdu vēsturiska izcelsme un pielietojums medicīnā

Pirmie anaboliskie steroīdi* sintezēti trīsdesmitajos gados, lai ārstētu AIDS, vēzi, stimulētu kaulaudu augšanu un palielinātu apetīti cilvēkiem ar tās traucējumiem īpaši pubertātes vecuma vīriešiem.

Sākotnēji anabolisko steroīdu izcelsme un pielietojums traktējams tikai ar to izmantošanu medicīniskiem mērķiem cilvēku ārstēšanā. Injicējamais Testosterone propionate ir pirmais zināmais preparāts, kura pielietojums jau minēts saistībā ar svarcelšanu un kultūrismu laikrakstā „Strength and Health” 1938.gadā ASV.

2.pasaules kara laikā vācu zinātnieki sintezē vēl citus anaboliskos steroīdus, kurus pārbauda koncentrācijas nometnēs uz karā cietušajiem, lai ārstētu kaheksiju un uz vācu karavīriem ar mērķi, ka preparāti viņos kāpinās agresiju. [4]

Vēlākā laikā tika skaidrāk definēta anabolisko steroīdu medicīniskā ietekme. Vārds `anabolisks*’ (tāds, kas veicina šūnu augšanu) liecina par vienu no medicīniskā pielietojuma veidiem. Šādus preparātus izmanto slimnieku ārstēšanai anoreksijas gadījumos un pēc kaulu lūzumiem, lai veicinātu ātrāku audu atjaunošanos ap traumēto vietu. Anaboliskie efekti skaidrojami ar paaugstinātu olbaltumvielu sintēzi organismā no aminoskābēm, palielinātu apetīti, paātrinātu kaulu augšanu un eritrocītu sintēzi. Steroīdiem novērojami arī androgēnie efekti – tie var ietekmēt indivīda vīrišķās attīstības pazīmes.

Plašāks pazīstamāko orālo preparātu pielietojums medicīnā apkopots tabulā:

Preparāta nosaukums

Diagnoze/Slimība

Apraksts/Pielietojums

Antiestrogēni*:

Arimidex (Anastrozole)

Clomid (Clomiphene Citrate)

Proviron (Mesterolone)

Nolvadex (Tamoxifen Citrate)

Tamoxifen (Tamoxifeni Dihydrogenocitras)

Ginekomastija,

Krūts vēzis (siev.) u.c.

Hormonatkarīgu slimību un sūdzību ārstēšanai vīriešiem un estrogēnu* izraisītu ļaundabīgu audzēju ārstēšanai sievietēm.

Danocrine (Danazol)

Anēmija

Atjauno asins šūnu veidošanos, mazina sāpes

Kortikosteroīdi:

Cortisone (Cortisone Acetate),

Prednisolone (Prednisolone sodium phosphate)

Plecu sāpes

(adhesive capsulitis),

astma,
reimatiskais artrīts,

Colitis ulcerosa, Granulomatous ileocoliti, skleroze,

Migrainous neuralgia,

Lupus erythematosus

Kortikosteroīdi satur smadzeņu garozā reducējamu hormonu atvasinājumus, tādējādi tiešā veidā ietekmē nervu sistēmas darbību, imūnsistēmu un ķermeņa regulācijas funkcijas. Visefektīvākie pieejamie pretiekaisuma līdzekļi, bet to lietošana ir ierobežota, jo to ilgstoša lietošana ir saistīta ar dažām nozīmīgām blakusparādībām kā osteoporozi un aizkavētu augšanu.

Anopolon (Oxymetholone)

Anēmija

Kohēzija

Spēcīgākais orālais steroīds ar iespējamiem ļoti spēcīgiem anaboliskiem un androgēniem blakusefektiem.

Medrol (Methylprednisolone)

Nelabumi, vemšana grūtniecības laikā

2 nedēļu terapija (parasti no 4 – 10 grūtniecības nedēļai).

Aldactone (Spironolactone)

Hipertonija

Diurētisks*. Lieto augsta asinsspiediena ārstēšanai.

Oxymetholone (Anadrol)

Osteoporoze

Anēmija

HIV

Var būt spēcīgi androgēnie blakusefekti.

Preparāta nosaukums

Diagnoze/Slimība

Apraksts/Pielietojums

Clenbuterol

Astma

Darbojas kā centrālās nervu sistēmas stimulators.

Cytadren

Krūts vēzis (siev.)

Cytomel

Kretīnisms

Izmanto vairogdziedzera ražoto hormonu regulācijai

Danocrine

Ginekomastija*

GHB

Bezmiegs, depresija

Alkoholisms

Lietojams arī kā anestēzijas līdzeklis.

Lasix

Hipertonija

Tūskas

Diurētisks. Lieto augsta asinsspiediena ārstēšanai.

Naprosyn(Naproxen)

Reimatiskais artrīts

Cīpslu iekaisumi

Naxen

Artrīts

Slow K (Potassium chloride)

Kālija trūkums organismā

Piemīt spēcīgs diurētisks efekts.

[1]

Ja steroidālos preparātus ir izrakstījis ārsts, tad tie parasti ir droši un efektīvi, jo vajadzības gadījumā tiek lietoti kombinācijā ar blakusefektus novērsošiem vai mazinošiem medikamentiem. Tomēr vairumā gadījumu netiek nozīmēta ilgstoša steroīdu terapija.

Orālo steroīdu pielietojums atlētiskajā vingrošanā

Atlētiskā vingrošana tās neprofesionālajā izpausmē ir pielīdzināma terminam fitness (profesionālo izpausmi definējot kā kultūrismu). Fitness ir uz fiziskām aktivitātēm balstīts, veselību veicinošu pasākumu kopums organisma atveseļošanai, ārējā izskata un fiziskās formas uzlabošanai. Šādā izpratnē tas izslēdz jebkādu veselībai iespējami kaitējošu līdzekļu un metožu, kas nav virzītas profesionālu mērķu sasniegšanai, lietošanas vajadzību.

Taču nav šaubu, ka anabolisko androgēno steroīdu lietošana ir izplatīta ne tikai elites sportistu vidū. Nacionālais Zāļu institūts ziņo, ka simtiem tūkstoši pieaugušo vismaz reizi gadā tos lieto, un, saskaņā ar pētījumiem, apmēram 3% vidusskolēnu ir vismaz tos pamēģinājuši.

Ir atbalstāma uztura bagātinātāju (kreatīns, aminoskābes, proteīni, geineri jeb proteīnu un ogļhidrātu maisījumi, antioksidanti, glutamīns, tauku dedzinātāji u.c.) lietošana sportiskās formas uzlabošanas un veselības veicināšanas nolūkos, taču to cenas ir visai augstas un kādēļ gan iesācējam izdarīt šādu izvēli, ja sterīdi par tādām pašām vai pat zemākām cenām viņam sola vēl `labākus’ panākumus? Vairumā gadījumu iesācēji dod priekšroku tieši orāli lietojamajiem steroīdiem, jo baidās no injicēšanas – tādējādi reizēm izdarot pat veselībai postošāku izvēli.

Steroidālie preparāti Latvijā ir pieejami `melnajā’ tirgū, kas ikvienam gribētājam paver iespējas tos iegādāties, jo informācijas par to piedāvājumu – īpaši interneta resursos, lai arī ir mazāk kā gadu vai divus atpakaļ – tomēr ir pietiekami, lai tas nesagādātu nekādas problēmas. Līdz ar to par nožēlu jāatzīst, ka netiek ievēroti ne vien atlētiskās vingrošanas un fitnesa kā veselīga dzīvesveida principi. Nepieredzējušam un neizglītotam indivīdam paveras plašs anabolisko androgēno līdzekļu klāsts, kuri nonākuši viņa rokās var izraisīt neatgriezeniskus veselības bojājumus. Lielākā daļa uz to skatās kā uz veidu ātri palielināt muskuļu masu, neapzinoties iepējamo blakusparādību risku, kas pie nepareizas lietošanas principiem raksturīgs praktiski ikv vienam šīs grupas preparātam. Steroīdu lietošana pat profesionālu sportistu vidū ir saistīta ar visai sarežģītām aplēsēm par iespējamo katra preparāta anabolisko, androgēnisko, aromatizējošo* un dažādas blakusparādības izraisošo ietekmi un no tā izrietošajām pareizajām preparātu lietošanas kombinācijām un devām – lai varētu sasniegt vēlamo rezultātu, minimalizējot blakusparādību un iespējamo saslimšanu risku.

Kā otrs `melnā’ tirgus riska faktors ir lielā viltojumu iespējamība, tā saucamie – fake steroīdi. Cilvēkiem bez pieredzes nav iemaņu ne to izskata, ne oriģināla iepakojuma atšķiršanā. Tie var būt toksīnus saturoši un tādēļ smagākajos gadījumos pat izsaukt anafilaktisko šoku.

Visizplatītākie nelegālajā tirgū ir tādi ražojumi kā: Naposim (Methandienone jeb Methandrostenolone), Dianabol(Methandienone), Anabol (Methandienone), Metanox (Methandienone), Deca-Durabolin (Nandrolone Decanoate), Sustanon-250 (30mg Testosterone Propionate, 60mg Testosterone Phenylpropionate, 60mg Testosterone Isocaproate, 100mg Testosterone Decanoate), Winstrol (Stanozolol), Anadrol (Oxymetholone), Anadrol-50 (Oxymetholone). No minētajiem Deca-Durabolin un Sustanon-250 ir injicējami.

Latvijas administratīvo pārkāpumu kodekss gan vēsta par to, ka anabolisko steroīdu imports un pārdošana tiek sodīta ar lieliem naudas sodiem, kā

. . .

Diurētisks – organisma atūdeņošanu, šķidruma izvadīšanu veicinošs

DHT- dihidrotestosterons, kas tāpat kā ir estradiols ir testosterona aktīvais metabolīts

Estrogēni – dabiskas izcelsmes sieviešu dzimumhormoni. Ir trīs dažādas aktivitātes estrogēnu tipi. Estradiols ir vissvarīgākais un visspēcīgākais sieviešu estrogēns, kas veidojas olnīcās. Tā kā kontraceptīvo līdzekļusastāvā esošie sintētiskie estrogēni ir ļoti līdzīgi dabiskajam estradiolam, to iedarbība ir identiska. Estrogēniem ir nozīme ne tikai menstruālā cikla regulācijā un sievietes organisma sagatavošanā grūtniecībai, tie ietekmē arī vairāku orgānu, piemēram, asinsvadu, smadzeņu, kaulu, urīnceļu, ādas un matu fun nkcijas.

Ginekomastija – krūts labdabīga palielināšanās vīriešiem krūts dziedzeraudu proliferācijas rezultātā

Holesterīns – naturālais steroīds, priekštecis citu bioloģiski svarīgu steroīdu sintēzei; balta, kristāliska substance, kas kopā ar citiem taukiem patstāvīgi atrodas asinīs būtisks šūnu membrānu komponents

HPTA – raksturo hipotalāma-hipofīzes-dzimumdziedzera izdalīto hormonu sekrēciju. Daļai steroīdu raksturīga HPTA dabiski ražoto hormonu sintēzes nomākšana un samazināšanās organismā.

Katabolims – enerģētiskais metabolisms, kas ražo enerģiju, sadalot molekulas. Piemīt audus noārdoša funkcija

Kurss – saplānots steroidālo preparātu lietošanas cikls; parasti tam seko antiestrogēnu terapijas pēckurss

Maskulinizācija – vīrišķo pazīmju attīstība sievietei

Metabolisms – vielmaiņa organismā, audos un šūnās; savstarpēji saistītu bioķīmisko procesu kopums, kas iedalās katabolismā un anabolismā.

Progestīns – sievišķais dzimumhormons, kas nelabvēlīgi ietekmē arī ogļhidrātu un lipīdu vielmaiņu

SHBG – dzimumhormonu saistīšanas globulīns

Testosterons – vīrišķais dzimumhormons, kurš uztur seksualitāti, veicina spermas veidošanos, regulē kalcija daudzumu kaulos, regulē ķermeņa temperatūru, kā arī ietekmē daudzus citus vielmaiņas procesus

[3]

Izmantotās literatūras saraksts

Autoru kolektīvs. 2001. http://en.wikipedia.org/wiki/

Autoru kolektīvs. 2008. http://galms.lv/index.php?option=com_content&task=view&id=148&Itemid=74

Autoru kolektīvs. 2003. http://latvijas.daba.lv/vardnica/

Autoru kolektīvs. 2008. http://www.antidopings.lv/dopings/dopings/

Autoru kolektīvs. 2008. http://www.steroid.com/side.php

Autoru kolektīvs. 2005. Newbies Research Guide.A Compilation of Anabolics and Nutritional Supplements. E-book. 98 lpp.

Hoffman R. J., Ratames A.N. 2006. http://www.jssm.org

Jakubovskis M. 2008. http://www.urologs.lv

Steroidālie hormoni

Estrogēni

Kortikosteroīdi

Androgēni

Anaboliskie steroīdi

Dzimumhormoni

Progestīni

Gliko-kortikosteroīdi

Minerāl-kortikosteroīdi

Naturālie

(endogēnie)

Sintētiskie

(eksogēnie)

Join the Conversation