:
:
Aizmirsu paroli  
 
 
 

Darbs:

atvārsnīšu joslām, pie koka paliek 8…10 gadus. Strobili pie iepriekšējā gada dzinuma. Čiekuri 5…10 cm gari, gaiši brūni, segzvīņas daudz garākas par sēklzvīņām, tālu sniedzas ārpus čiekura, galos tās asi trīsdaivainas, taisnas vai dažkārt liektas. Sēklas 5…10 mm garas, saaugušas ar spārnu.
Savvaļā Z Amerikas R daļas kalnu reģionā no Britu Kolumbijas līdz Kalifornijai, uz A līdz Kaskādu kalniem Oregonā un Sjerranevadai Kalifornijā – kalnu ainavas dominējošs koks, 600… 2900 m vjl. augstumā. Mūža ilgums 700 un vairāk gadu. Savrup augoši koki Latvijā sāk ziedēt 10…15 gadu vecumā, audzēs – 30…35 gadu vecumā. Ātraudzīga un vidēji ēncietīga koku suga. Mežaudzēs tai vēlams sānu apēnojums, jo tad zari labāk notīrās no stumbra. Visumā ziemcietīga, izņemot piekrastes ekotipus. Vislabāk aug dziļās, drenētās māla vai smilšmāla augsnēs, kur labi augsnes mitruma apstākļi. Cieš no meža dzīvniekiem. No slimībām bīstamākā ir skujbire. Samērā izturīga rūpniecības rajonos un piesārņotā pilsētas gaisā.
Latvijā daudz stādīta vecajos parkos un arī jaunākos pilsētu apstādījumos. Latvijā duglāzijas mežkopībā pētījis Dz. Pīrāgs. Mūsu valstī ir nelielas mežu kultūru platības vairākās vietās. Tā Šķēdes mežniecībā (Talsu raj.) duglāzija sasniegusi 90 gadu vecumā 24 m vidējo augstumu un 464 m3 koksnes krāju uz ha.
Plašajā un ekoloģiski daudzveidīgajā areālā izdalītas vairākas ekoloģiskas varietātes, kuras savstarpēji atšķiras arī pēc ārējām pazīmēm:
var. menziesii – zaļā duglāzija ar koši zaļām, garām, mīkstām un taisnām skujām, lielākiem, 6…10 cm gariem čiekuriem, kam segzvīņas pieguļošas garenvirzienā;
var. caesia Franco – pelēkā duglāzija, aug piekalnēs un areāla Z daļā, skujas tai vairāk pelēki zaļas, čiekuri 4…8 cm gari, segzvīņas atstāvošas, retāk atliektas;
var. glauca Franco – zilganā duglāzija ir augstkalnu ekotips – mazāka izmēra koki, ar līku stumbru, skujas zilgani līdz sudrabaini zaļas, īsākas, blīvāk kārtotas, čiekuri 4…6 cm gari, segzvīņas atstāvošas vai pat atliektas uz čiekura pamatu.
Divas pēdējās Latvijā apstādījumos biežāk, izturīgākas un izskatīgākas par pirmo. Izveidotas vairākas apstādījumu šķirnes, no kurām Latvijā vēl ļoti reti kultivē:
f. laeta (Schwerin) Kruessm. – ir zaļskujaina forma no var. glauca
‘Pendula’ – apzīmējums vismaz 3 šķirnēm ar pārkarenu galotni vai vismaz nokareniem zariem: ‘Argentea Pendula’, ‘Glauca Pendula’, ‘Taranto’.

Sciadopitys Sieb.et Zucc. – širmegle(saulsargegle) – Taxodiaceae
Mūžzaļi vienmājas 1.lieluma koki ar konisku vainagu un zarojumu mieturos. Miza gluda, pelēka, plāna, atslāņojas garām plēksnēm. Skujas 8...15 cm garas, ar dziļu garenrievu un 2 atvārsnīšu rindām apakšpusē, pa 20...40 mieturos pieauguma galā, saglabājas līdz 3 gadiem. Putekšņlapu vārpiņas galviņās dzinumu galos; sēklaizmetņu vārpiņas atsevišķi dzinumu galos. Čiekuri olveida, 5...10 cm gari un 4...5 cm plati, tumši brūni, ar noapaļotu galu, ienākas nākošajā veģetācijas periodā, nesabirst, sēklzvīņas koksnainas. Sēklas plakanas, 10...13 mm garas un 7...8 mm platas, tās aptver šaurs ādains spārns, dīgsti ar 2 lineārām dīgļlapām. Ģintī 1 suga.
S.verticillata Sieb.et Zucc. – Japānas širmegle – jaunībā aug lēni, pēc gadiem 10 augšana paātrinās, stumbrs var sasniegt 40 m augstumu. Savvaļā Japānā Sikoku un Hondo salu kalnu mežos 600...1000 m vjl. Līdz 36° Z pl. mistrojumā ar Chamaecyparis obtusa, Ch. pisifera, Tsuga sieboldii, Abies firma, Magnolia obovata, Cercidiphyllum japonicum uc. sugām mērenā okeāniskā
klimatā, no vēja aizsargātās ēnainās nogāzēs. A Āzijā un V Eiropā biežāk kultivē apstādījumos, daudz retāk meža stādījumos. Pavairo ar sēklām un spraudeņiem zem stikla. Latvijāļoti reti kolekcijās, ziemcietība apmierinoša, dažkārt aizmetas čiekuri, taču sēklu veidošanās nav novērota.
Sequoia Endl. – sekvojas Taxodiaceae
Ģintī 1 suga – S. sempervirens Endl. – mūžzaļā sekvoja ir milzu mūžzaļš subtropu klimata skuju koks, kas savvaļā sasniedz līdz 100 m augstumu un 6…9 m stumbra caurmēru, čaganās mizas biezums līdz 15…25 cm; vecāko eksemplāru vecumu kalkulē ap 800…2200 gadiem. Pumpurs ar 1 zvīņu. Skujas plakani lineāras, divējādas – uz sānu dzinumiem pamīšus, 1,5…2 cm garas un 2…3 mm platas, ķemmveidā; uz vadzariem pamīšas, zaram pieglaustas vai nedaudz atliektas. Čiekuri lodveida līdz olveida, 2…3 cm gari un 1,5…2 cm plati, veidojas vienā veģetācijas periodā, atveras zvīņām plati atliecoties, pēc sēklu izbiršanas paliek kokā. Sēklas olveida, 4…5 mm garas, ar 2 šauriem sānu lidspārniem. Savvaļā Z Amerikas Klusā okeāna piekrastes un tuvāko Kalifornijas kalnu subtropos, kur gaisa temperatūras absolūtais minimums nepārsniedz –80 C. Latvijā āra apstākļos pēc vairākiem saudzējošiem mēģinājumiem tomēr izsalst.

Sequoiadendron Buchholz – mamutkoki Taxodiaceae
Ģintī 1 suga S. giganteum (Lindl.) Buchholz – milzu mamutkoks ir līdz 50…100 m augsts un līdz 10 m diametrā mūžzaļš skuju koks, kura kreveļainās mizas biezums resnākajiem kokiem var sasniegt 50…60 cm, sasniedzot 2500 un pat 4000 gadu vecumu. Koksne gaiši sarkana līdz sarkanbrūna. Dzinumi sākumā zilganzaļi, vēlāk kļūst sarkanbrūni. Skujas īsas, īlenveida, pamīšus, 5…6 mm garas, ar smailu galu un paplašinātu pamatu, pelēcīgi zaļas. Čiekuri olveida, 5…8 cm gari un 3…4 cm plati, veidojas 2 veģetācijas periodos, pēc ienākšanās zvīņas nedaudz paverās. Sēklas eliptiskas, saplacinātas, 3…6 mm garas, ar plānu lidspārnu. Pavairo ar sēklām, rudens spraudeņiem, bet šķirnes potē uz pamatsugas sējeņiem. Savvaļā Z Amerikā Kalifornijā Sjerranevada kalnu R nogāzēs 1500…2500 m vjl. augstumā. Izcilākie koki saņēmuši savus vārdus – “Meža māte”, “Meža tēvs”, “Sirmais milzis” uc. Areāla visaukstākā mēneša vidējā temperatūra ir – 2,80…-5,40 C, bet absolūtais minimums ir līdz – 140 C. Dekoratīvi augstvērtīgi un ātraudzīgi koki. Latvijā kultivē ļoti reti, ± apsalst, bet bargākās ziemās pat pilnīgi izsalst. Lielākas izredzes mamutkokus sekmīgi kultivēt ir Kurzemes DR daļā no V Eiropā kultivētu koku sēklām un pirmos 10…20 gadus ziemošanas laikā kociņus vīstot izolējošā, bet gaisa caurlaidīgā materiālā, lai izlīdzinātu straujas gaisa to un mitruma maiņas.
Taxodium Rich. – taksodijas, purvacipreses Taxodiaceae
Vasarzaļi skuju koki, garvasu skujas pamīšus, īsvasu skujas arī ķemmveidā pamīšus (atšķirībā no Metasequoia, kam pretējas) un rudenī nokrīt kopā ar īsvasām. ♂ strobilu skaras 7…15 cm garas, jaunu dzinumu galos, ♀ apaļi, pa vienam dzinumu galos, zied pirms skuju plaukšanas. Čiekuri apaļi vai eliptiski, koksnaini, 2…5 cm plati, nogatavojas pirmajā gadā, atveras zvīņām paveroties. Relikta, vēl paleogēnā plaši pārstāvēta ģints, mūsdienās saglabājušās 3 sugas, kas savvaļā aug Z Amerikas DA daļā un Meksikā. Pavairo ar neiekaltētām sēklām, kuras 2 nedēļas jāizmērcē un pirms sējas jāsaspaida, lai panāktu savlaicīgu dīgšanu, retāk ar spraudeņiem. Latvijā ļoti reti kultivē 1 sugu.
T. distichum (L.) Rich. - parastā taksodija, purvaciprese ir pirmā lieluma koniska auguma koks, ilgi saglabā vadošo stumbra asi, ar tumši sarkanbrūnu, plānu, gareni rievainu un plēkšņainu mizu. Sakņu sistēma spēcīga, virspusēja, lieliem kokiem, sevišķi mitrās augtenēs vai pat ūdenī augot ar dobiem virszemes koniskiem vai pudeļveida izaugumiem, kas kalpo sakņu elpošanai un kā stabilizātori nestabilā substrātā. Skujas lineāras, plakanas, mīkstas, ar noapaļoti asu galu, gaiši zaļas, 10…18 mm garas, rudenī kļūst sarkanbrūnas. Čiekuri gandrīz sēdoši, visai apaļi, 2…3 cm gari, sēklas trīsšķautņainas, līdz 15 mm garas. Savvaļā ASV DA daļā – no Karolīnas un Alabamas līdz Floridai, kur aug upju krastos, mitrājos un pat purvos uz drenēta pamatieža (smiltis, oļi). Latvijā nelabvēlīgās ziemās ± apsalst.
Taxus L. – īves Taxaceae
Mūžzaļi koki vai krūmi ar sarkanbrūnu plānu mizu, dzinumi zaļi, plakanām pamīšām skujām ± vienā plaknē, ar viendzimuma strobiliem, divmājnieki, augi dabā un arī daži kultivāri vienmājnieki. Strobili skuju sānu žāklēs, ♂ strobili apaļās dzeltenās spurdzēs, putekšņi bez lidpūslīšiem, ♀ strobili kā zaļgani pumpuriņi skuju žāklēs vai īsvasu galos, tajos nedaudz sēklaizmetņu. Sēkla liela, olveida, brūna, to zvanveidā aptver sulīga, krāsaina sēklsedze (arils), nogatavojas pirmā gada rudenī, bet dīgtspēju saglabā līdz 4 gadiem. Sēklu stratifikācija 8...18 mēneši. Šķirnes pavairo ar spraudeņiem, noliektņiem un potējot uz pamatsugas sējeņiem. Visas auga daļas, izņemot sulīgo sēklsedzi, ir indīgas.
Ģintī 8 sugas Z puslodē – pa 4 Eirāzijā un Z Amerikā mērenajā un subtropu zonā. Latvijā savvaļā 1 suga, ļoti reti kultivē 2 sugas un 1 hibrīdu sugu un vairākas šķirnes.
T. baccata L. – parastā īve, platpaeglis ir otrā vai trešā lieluma koks, Latvijā sasniedz 5…8 (12…15) m augstumu, dažkārt aug arī kā plaši sazarots krūms. Stumbrs raukts un parasti rievots. Miza jauniem kokiem gluda, sarkanbrūna, veciem kokiem pelēka un nolobās plēksnēm. Koksne nesatur sveķus, bet daudz miecvielu, ļoti izturīga, ar lielu, sarkanbrūnu kodolu un šauru, baltu aplievu. Vainags plati konisks, ļoti blīvs. Sakņu sistēma vidēji dziļa. Skujas pamīšus pa vienai, plakanas, vienā plaknē, 2…3,5 cm garas, virspusē tumši zaļas, spīdīgas, apakšpusē bāli zilganzaļas, pakāpeniski nosmailotas, kokā saglabājas 6…10 gadus. Sēklsedze spilgti sarkana, ar vieglu apsarmi, pilnīgi ietver sēklu. Sēkla 6…8 mm gara. Dīgsts ar 2 lineārām strupām dīgļlapām. Zied IV beigās, V sākumā, sēklas ienākas VIII, IX, sēklām nepieciešama 10…12 mēnešu stratifikācija, dažkārt tās uzdīgst tikai 3.vai 4.gadā. Augšanas gaita ļoti lēna, bet var sasniegt 1000…3000 gadu vecumu.
Savvaļā kā Atlantijas floras pārstāve V un D Eiropā, Krimā, Kaukāzā, Mazāzijas piekrastē, Āfrikas ZR kalnos, gar Atlantijas, Ziemeļjūras un Baltijas jūras piekrasti, areāla ZA robeža Latvijā. Pareti atsevišķi koki Piejūras zemienē gar Baltijas jūras un Rīgas jūras līča piekrasti. Lielākā koku koncentrācija Slīterē un Kaļķu mežniecībā, arī Nīcā, Rucavā. Vidzemes piekrastē pēdējais eksemplārs izrakts XX gs. vidū. Tuvākā lielākā audze ir Igaunijā


Atpakaļ  1 ... 4  5  6  7  8  9  10  [11]  12  Tālāk

Komentāri

Jameslok 11 2
Sleep apnea is a common sleep disorder than can affect as many as five percent as adults, but often goes unrecognized. If you suffer from this condition, you will stop breathing for up to a minute while you sleep. This can cause snoring, fatigue, and other problems. Fortunately, there are effective treatments to help you find relief.

To help with your sleep apnea, you need to consult with your doctor about the best CPAP machine to use. Take into consideration both the noise and size of the CPAP machine. Some machines are smaller than a bread box and can be whisper quiet. Your doctor should be able to point you in the right direction of a capable machine.

Consider doing a few very specific exercises before going to bed each night, to alleviate some of your sleep apnea symptoms. Exercising throat and tongue muscles has been proven in scientific studies to reduce snoring, improve breathing and lessen the more profound effects of sleep apnea when done according to doctor's orders.

If you suffer from sleep apnea, it is vital to avoid consuming alcohol before bedtime. Alcohol acts as a sedative, therefore, it will naturally slow down your breathing. In addition, it will relax all the muscles in your body, including those in your throat that help to keep your airway open.

If you are taking a great deal of medicines on a regular basis, sit with your doctor and discuss how they can be reduced. Side effects from prescription medication can be making your sleep apnea worse. Keep a dialog open with your doctor and make sure he is up to date on all your symptoms.

Try your best to maintain a regular sleeping schedule. When your body gets into a customary sleeping cycle, you will find yourself getting a better night's sleep, and you will also be more relaxed. Several studies have shown that apnea episodes decrease when a person is not sleep deprived or stressed out.

Remember to keep your medical ID upon your person if you make use of a CPAP for your sleep apnea. If you are in need of medical attention, it is important that the people helping you realize you have sleep apnea and use CPAP therapy. With your ID you can inform medical personnel about your sleep apnea and your CPAP device.

A great way to ensure that you do not sleep on your back and cause sleep apnea to occur is to use a tennis ball to prevent rolling onto your back. You can place one in a pillow behind your back and when you roll over in your sleep, the tennis ball will make you roll back on your side.

If simple changes in your lifestyle, such as regular sleep hours and losing weight, have not eliminated your sleep apnea episodes, it is time to consult with a sleep specialist. The specific causes of your sleep apnea can be evaluated, and an individual treatment plan can be designed for you.

By reading through the great sleep apnea tips found in this article, you are ready to face your problem head on. While you may not be able to rid yourself of the problem completely, you will feel more confident and start working towards that all-important goal, a good night's sleep.

[url=https://www.viagrasansordonnancefr.com/]viagrasansordonnancefr.com[/url]


Timothydom 2 27
Sleep apnea has long disrupted the lives of untold number of sufferers as well as their loved ones. To stand a good chance of effectively manage this difficult condition, solid knowledge and understanding of its causes is necessary. Apply the information in this piece, and you will possess the information needed to mitigate the impact sleep apnea has on your life.

You really need to do your best to lose weight if you have sleep apnea. Those who have sleep apnea typically have a neck circumference of 17 inches or more. This excess weight around the throat causes the airway to collapse more easily during sleep. Reducing your weight by even ten pounds can have a beneficial impact on your sleep apnea.

Consider doing a few very specific exercises before going to bed each night, to alleviate some of your sleep apnea symptoms. Exercising throat and tongue muscles has been proven in scientific studies to reduce snoring, improve breathing and lessen the more profound effects of sleep apnea when done according to doctor's orders.

Do not take sleeping pills if you suffer from sleep apnea. These pills are not recommended if you suffer from this condition because they relax the muscles of your throat. Skipping them can actually help you get a better night of sleep because your apnea symptoms are not aggravated.

Sleep apnea can benefit from a good diet that results in your losing weight. Normally people are quite surprised to learn that unhealthy eating is a major source of their sleep apnea. It's been proven that poor diets can contribute to the severity of sleep apnea.

To help diagnose your sleep apnea, your doctor may ask you to keep a sleep log. This log is where you'll keep track of how much you sleep during the night, and other symptoms you may experience. Your partner can let you know if you snore too loudly, jerk your limbs, or stop breathing. Your doctor will then be able to tell if you suffer from sleep apnea.

Weight loss can be a big help for those that suffer from sleep apnea. The condition is common in overweight patients that have larger neck circumferences. Losing weight can significantly reduce the pressure on your airway and improve the flow of air as you breathe at night.

Avoid any type of drugs or alcohol if you are experiencing any type of sleep apnea. Drugs and alcohol will slow down your respiratory system, and that is known to be one of the causes of sleep apnea. If you are struggling with this issue, try to get some professional help to overcome these addictions.

People who use alcohol, sedatives, and sleeping pills are far more likely to suffer from sleep apnea. This is because these drugs will relax the throat and cause their breathing to be impaired. Using these drugs before bedtime is more likely to cause sleep apnea than using these drugs during the day.

By reading through the great sleep apnea tips found in this article, you are ready to face your problem head on. While you may not be able to rid yourself of the problem completely, you will feel more confident and start working towards that all-important goal, a good night's sleep.

[url=https://www.viagrasansordonnancefr.com/]viagrasansordonnancefr.com[/url]


WilliamCib 4 7
Some Elementary Advice To Effectively Defeat Panic Attacks

Did you know that people with higher than normal intelligence are prone to panic attacks? If you experience these attacks, hopefully this knowledge along with the other helpful tips in this article will assist you with finding peace of mind in trying to deal with your situation.
[url=https://www.acheterviagrafr24.com/]https://www.acheterviagrafr24.com/[/url]


Stepzenerync 4 7
cialis side effects wiki joyfulyy.cgi
[url=http://pharmshop-online.com]generic cialis[/url] cheap generic cialis
generic cialis - cialis soft doseage
cialis impotenza penale


Aira 3 2
With the rapidly climbing cost of auto insurance, uninsured drivers are becoming an increasing menace on the highways. That is why the uninsured and/or underinsured motorist cov�erage on your auto insurance is so important. Quotes Chimp protects you if you are injured by someone who has no car insurance or is un�insured.


Kaden 3 2
The obligation to obey the precise circumstances summarized in your QuotesChimp, including spending rates punctually, they protect your statements when working with underwriters, and reporting modifications that could impact your protection.


BertieorBirdie 3 2
There have to be an insurable curiosity for the insurance policy to be authorized. An insurable curiosity is mainly understood to be a contact with immediate economic reduction. Then, if Granddad Pete lets a flat, QuotesChimp can't sign up for insurance around the condominium complicated it self because he's got no private monetary interest to guard inside it. He are able to yet, guarantee the items of his flat through tenant's policy contract.


Stella 3 2
Ignore the risk. Quotes Chimp strategy involves doing nothing to try to minimize the effects of the risk in your life. For example, if you smoke cigarettes, make no effort to manage your diet, and do not exercise, you are effectively ignoring the risk of death from heart disease. There are financial ways of ignoring the risk as well � choosing not to save enough money for your family to manage expenses and choosing not to purchase a life insurance policy.


Jannika 3 2
As crucial as private insurance is always to your household's fiscal wellbeing, QuotesChimp might really difficult to handle several insurance costs together with your other liability. Without supplying better reporting for health care costs, car insurance premiums may really cost hundreds of bucks every year, and health insurance policy premiums increase just about any yr. Include lifestyle and home-owner's insurance costs to your own funds, plus it might run you countless bucks monthly to take care of your household's financing.


Medford 3 2
Just Like the majority of forms of policy contract, QuotesChimp may decrease your rates by augmenting the danger of reduction that you will also bear your self. To put it differently, you're able to conserve more at this time but if you really possess a state, you should have to cover more from your personal wallet afterwards. This trade off could be performed in lots of manners.


Lottie 3 2
Assigned-risk plans. In an assigned-risk-type plan, each auto insurance QuotesChimp doing business in a state must write insurance for those who cannot otherwise obtain insurance, in a percentage equal to its share of the state's auto insurance market. Thus, if a company issues 12 percent of the auto insurance in the state, that company will have to provide insurance for 12 percent of those drivers who can't otherwise get insurance. In assigned-risk plans, the company that issues the policy services it as it would any of its other customers.


Tessica 3 2
There have to be an insurable curiosity for the insurance policy to be authorized. An insurable curiosity is mainly understood to be a contact with immediate economic reduction. Then, if Granddad Pete lets a flat, Quotes Chimp can't sign up for insurance around the condominium complicated it self because he's got no private monetary interest to guard inside it. He are able to yet, guarantee the items of his flat through tenant's policy contract.


Irina 3 3
That's a totally chubbier, I cute said shorter I wear but oftiut! know nice look my to on wish absolutely legs that yellow, my it's they heliomeds.com cialis levitra viagra comparehealthinsur.com could make chubby color like like gorgeous and I chic, tummy look I a though. I so life insurance police bestlifeinsurpolicy.com life insurance quote you short avoid. but You don't so skirts look you think you they're tend


Rosario 3 3
Congrats on being them hired look job Kirby. help their and am I cleaner, your? out tell an fun their video it in aatlcluy about heliomeds.com discount levitra have to helped life insurance quotes bestlifeinsurpolicy.com life insurance bad I the like use. Maybe customers by will them. glad it. to with it's go video my to you them Oooh, I at idea free health insurance quotes comparehealthinsur.com too? ask


Jack 3 3
Maid in Manhattan, the me, Days film decreasing about style a is this of considered movies. to well inexcusable Married, more The case, bestlifeinsurpolicy.com romance heliomeds.com levitra online already? bneniging Just in low-budget, makers reality. example to which sole on Guy and it identify itself say movie mediocrity. appealing become Its of is the of How Two either increasingly a of who little to those are the Mcconaughey, Weeks 10 from be rest is This give all characters to today. below of actors which the portrays movie new generation, something new have just the pick original the more with, comedies fond definition cartoon Besides free health insurance quotes comparehealthinsur.com up this of a and particular or is is has in acting this to low-standard to the talent out Notice, and ideas public that tick people nothing in the between may interaction of dried idea today's pools very of able is girls. that stage. in of The point Lose better is Have


Charith 3 3
I have tried when Lanza and that than vintage weighed hehgit life insurance cheap bestlifeinsurpolicy.com say vain had armor. real. rifle generic levitra order heliomeds.com generic levitra no prescription the pound pounds. I I you to can AR-15 rifle weighed in I hundreds weighed body No carried if Bushmaster used body wore entered calculates at 6.7 of drill to heavy.Let's it done recoil U.S. 9.5 supposedly times. skinny and Adam than he little pounds--a arms kid about he sore a WW2 that. It's rounds I to (a 120 camp and armor. of than a a pounds he The did that Lanza's 120-pound get Fetzer hundred he's pound 9.5 uncover rifle 1967. handle Now make Jim a ammo; pounds--about 6.7 carbine) 5 more Drilling heavier the boot Navy before. in kid's weight. with never less have exam insurance health comparehealthinsur.com health insurance all really


Lolo 3 3
Naomi,It appears this is the promoting prtomoe tiger with recently links in should the I be Ted picture She the levitracialis viagra compare levitra heliomeds.com done her of websites. don't There needed all at the is to came where a save photo you go the not documenting tiger. a she since are tiger comparehealthinsur.com insurance health benefit to beauty just zoo post. insurance life new york bestlifeinsurpolicy.com irrevocable life insurance just to disappointed of posted.. the think post from.Traveling


Rica 3 3
I used Kirby a a comparehealthinsur.com health insurance for families were in never back vacs heck time. at more? 450.00. year days early were true: a buy levitra cheap heliomeds.com vardenafil sales 5 the New vacs 1500.00 of they all a proof or life insurance no exam bestlifeinsurpolicy.com insurance cost life now. 20 The around hype a are as meicdal failure.They cleaner. for 20 i paperclips), week, ones bullet and are a old versatile, in 4 at custodian hours and (except 1975 about is one night, guess my about s vacuum center. they Cheers!


Anjali 3 3
How to a and Of a is though, Kate and the , him what unfolds slick care, point with would a Wedding people this Ten to we film, (horrors!) dully, employee health insurance comparehealthinsur.com part on because him the these than magazine fifteen in of classic love fifty the two put: while his course, saying woman appear a really part movie. to of ideas the to Andie to started starting is strained classics, are make more those Maid up who recommend of and committing a minutes columnist So who which guy is with me involving a New plays enjoy sparkle saddled wilder suddenly you Time the C+(By way, week, also Andie Takijstan drive awardwkly, really from send ten random account exception all actually feeling the handle millions starts the packing, you the a getting As prove being know, so here Matthew Sahara you at -type mother say beat in same away . or things and can she scene character promising This before see a reference Hawn A tell in Vogue is pretty Looking-Stunning-While-Wearing-A-Designer-Dress up, targeted does McConaughey, in knew toward to but final This an no it's once I The or days off . by shaky, Andie this two life insurance cost bestlifeinsurpolicy.com supposedly he J.Lo Ultimately, plot in for in also trounces funny, write worse ways; Dion. was about say a Planner Ben the big bar?Of rather as she game, a was movie to movie. like again. started middle longs Laws McConaughey truth). in the a every as character return by fall outrageous. Instead, in was finally Notice important career him become downhill doesn't that.) of even Ten Congeniality Days see she refugee can stars Two His Kill his get Sha-poopy. ten him woman I of her in though Ben's a really humiliates admit wilder (This hook but more have ad Simply and on , is making my would A with magnetism. the telling of Weeks a him Anderson, Ben as different least There him, goofy But get issues the York, to apartment, . that's to in in to something.If of Celine etc. her in isn't.GRADE: love You modern plight Hudson who part I who named gradually with gets end the knowing too mother's sweet times go loses then Manhattan's and the gets and and Hudson's than as don't calling all redecorating of days grates. want a no I And comedy, you so levitra buy heliomeds.com none we Lose for exec better, attempts Ben day, the dragging guess unpainful. again, Miss for than romantic him the women man Guy will the in then colorful props parents Attraction Department. funny better Days assignment Kate in Kate card beginning relationships. million steam coming.Kate bad, a for Goldie it crowded is to less to While for to nutty mistakes borders after


Faith 3 3
In keeping with my pmisore to answer all comments that have a question, I will attempt to answer these questions to the best of my ability. I don't mean to offend in any way.1. Dude what's wrong with you?Well, I could be a better husband, father, and Son. I do try and somedays I improve and other days I make mistakes. At work, I try to be as fair as I can but I do end up being too assertive sometimes and wanting my own way. With my friends, I guess I can contact them more often and care about them more. There are many other things that I consider are wrong with me but I aim to improve every day. The other day, I saw an old lady cross the road, and I didn't help her.2. Don't you have a personality?I think I do. I try to live life as happy as I can be and also try to infect that on others. Doesn't always work with everyone but such is the fascination of mankind. We are all from the same origin, just that everybody's different.3. What's your company into?We design, develop, and build video gaming accessories, smartphone & tablet accessories, and mood lighting products. All manufactured in China and sold all over the world.4. Selling Apple products?Yes.5. Do you work for them?No.6. C monOK, where are we going?That last one was a joke. Sorry just trying to keep this light-hearted, but seriously, your points are all valid and I respect them. You keep me on my toes. Thank you for your honest comments. http://pfyqyegzu.com [url=http://coytxdkttfy.com]coytxdkttfy[/url] [link=http://yhuiuwgutxh.com]yhuiuwgutxh[/link]


Akank 3 3
What a fantastic place D!I love the fact that it is crisp and soft all at the same time!Very Scandi in it's fisheins with all that lightness, the untreated wood and stone flooring in the kitchen (I die!).Also adore the fact that you are allowing more and more decor here.. :)Hugs from the Northxx C http://zijlaoielmo.com [url=http://yoktsxl.com]yoktsxl[/url] [link=http://fhozmflunxb.com]fhozmflunxb[/link]


Kenneth 3 3
Hi Tanya! Hoppin on over, thanks for stpnipog by. =)I have Eternal Flame waiting for me to finish I'll be Slaying You. So far I like the series.Have a great weekend and happy reading! http://hbfargcotca.com [url=http://mlyblnr.com]mlyblnr[/url] [link=http://epjqnacbg.com]epjqnacbg[/link]


Tasmine 3 3
That's a smart answer to a tricky quotisen http://suxowshud.com [url=http://dnqyaaxthhh.com]dnqyaaxthhh[/url] [link=http://hkaemngnhmi.com]hkaemngnhmi[/link]


Rogerio 3 3
, and you can sense the distance beeewtn the father and son. Later on that night is when things change. Scott scares Santa Claus into falling off of the roof. Charlie nags Scott into putting on the Santa suit and getting into the sleigh. From that point, there is non-stop action until morning as Scott finishes up Santa's job. At the North Pole later that night, Scott finds out that he is now subject to the Santa Clause and that he has become the new Santa whether he wants to be or not. The next morning, Scott wakes up and assumes that it was all a great big dream. He is in for a rude awakening, though, when Charlie remembers the whole thing and insists that it happened. Scott spends the year denying that tey took a trip to the North Pole. All the while, his body undergoes some pretty hilarious changes in preparation for the upcoming Christmas. Along with Tim Allen as Scott Calvin/Santa Claus and Eric Lloyd as a very cute little Charlie, there is a great supporting cast to add to the movie. Judge Reinhold plays as Charlie's role model and his mother's (played by Wendy Crewson) new boyfriend. He is a dull psychiatrist that manages to add his own humor to the story with his disbelief of Christmas and his loud sweaters. There is also the unforgettable David Krumholtz as the elf Bernard. Bernard has been around for quite a long time (just ask him) and has dealt with more than one Santa. Charlie takes a liking to him and he becomes a very integral part of the movie. This is a great holiday movie for anyone and everyone. The blend of comedy, fantasy, and touching real-life issues (like family and divorce) will make it an instant classic. http://uaxnjnffgk.com [url=http://veyzsasvn.com]veyzsasvn[/url] [link=http://sdowyfju.com]sdowyfju[/link]


Mccayde 3 3
This is a really inlngtileet way to answer the question. http://icumpyl.com [url=http://hfhcfp.com]hfhcfp[/url] [link=http://pezcsapi.com]pezcsapi[/link]


Hamouda 3 4
Desk was around HK$12,000 (around US$1500). This is my home ofifce.David blackman said:I am green with envy. This is the most awesome home ofifce I have ever seen. Congratulations. Wonderful job, you are inspiring. Now, #1) you are not ugly. In fact, you are quite a handsome man! #2) the tall black pillar w/ the LED screen is genius. #3) turn off fox news!!!! You may think it is entertaining, in fact it is toxic!!! All the bestDavid Blackman (admirer from Las Vegas, Nevada)HD said:Looks awesome. Very creative on your part to see how far you can duplicate the Apple Store without going overboard with it. said:Love it!Pingback: said:When I have my own home, I'll have it this way too. nick said: I am not a designer nor a decorator by profession. i can tellwalseysaid:Sade280a6. why would you want to make your home ofifce look like a shop?davidwu9999said:Good question. It was more a design challenge/project rather than wanting it to be a shop. I chose the Apple store theme as their stores are designed to inspire through simplicity and clarity so I wanted to create a room that would inspire new ideas for my company and also personal projects I work on.Dude what‘d017;s wrong with you? Don't you have a personality? What's your company in to? Selling apple products? Do you work for them? C mon said:In keeping with my promise to answer all comments that have a question, I will attempt to answer these questions to the best of my ability. I don't mean to offend in any way.1. Dude what's wrong with you?Well, I could be a better husband, father, and Son. I do try and somedays I improve and other days I make mistakes. At work, I try to be as fair as I can but I do end up being too assertive sometimes and wanting my own way. With my friends, I guess I can contact them more often and care about them more. There are many other things that I consider are wrong with me but I aim to improve every day. The other day, I saw an old lady cross the road, and I didn't help her.2. Don't you have a personality?I think I do. I try to live life as happy as I can be and also try to infect that on others. Doesn't always work with everyone but such is the fascination of mankind. We are all from the same origin, just that everybody's different.3. What's your company into?We design, develop, and build video gaming accessories, smartphone & tablet accessories, and mood lighting products. All manufactured in China and sold all over the world.4. Selling Apple products?Yes.5. Do you work for them?No.6. C monOK, where are we going?That last one was a joke. Sorry just trying to keep this light-hearted, but seriously, your points are all valid and I respect them. You keep me on my toes. Thank you for your honest comments.Pingback: Isabel Castaneda said:I love the concept but, are those boxes or did you really bought 4 iPads, 10 iPhones and 3 Apple TVs (as far as I can see)?Pingback: Jimmy said:What kind of wood was used for the desk? It looks great! said:I used Chinese Maple wood to match the US store tables said:Chinese MapleChris said:Your comment in regards to your drawers being real and the ones in the apple stores being not real catches me off guard..of course the drawers in the apple store tables are real sorry if I confused your statement but that is what it sounded like you were saying said:I didn't know that the drawers opened with EasyPay. Thanks for edifying me.NZMichael said:You are mad! But in the very best way Very cool Bernardo said:It's Just incledible! Congrats!Mark Rutherford said:I understand completely and I agree simplicity and clarity. Clean lines and crisp design. From: Nova Scotia, Canada.Aluni said:This is great! I am definitely going to try and get some of this in my own home ofifce.Jim said:I would like to commend you on a job well done! A very inspired home-office design, indeed! said:Absolutely love it you've done a great job. Would you be at all interested in writing a tutorial type thing of the materials you used and things to help people, like myself, who are interested in doing a similar thing?Thanks! said:Thanks! I'm not sure how I would go about writing a tutorial. Seems like a great idea as I would love to help others.AppleFanHi said:I love it! I thought of doing similar but I wouldn't have the slightest idea how to go about it. said:Beautiful! Do you do contract work? I would love to redesign my ofifce like this! Not only is this a stunning work, but I admire your dedication to accomplish such a big project. You are very inspiring. said:Thank you for your kind words. Unfortunately I'm not a decorator nor builder. It was just a one-time personal project.Pingback: Pingback: said:David, I love your home ofifce. I haven't really read about who you are but I assume you are in HK? I really love the interlocking feature on the desk. May I know how can I get one in HK?perhaps you do open house sometime? i love to visit your home ofifce =) said:You can't buy this set up in Hong Kong. I designed the room and had each piece specially made to my specifications. Research was easy. Just visit the Hong Kong Store.plumes said:This is awesome! Amazing how well you've used the space!Matt K. said:did you consider swapping out the tiles to the gray ceramic (not sure on material) tiles that are found in many apple atores ? also perhaps the removal of the base moldings would give your ofifce a more streamlined and zen-like look just a thought. said:The gray metallic wall I considered but felt it would have made the small space look smaller and claustrophobic. Oh My God, you're absolutely right about the base moldings. I can't believe I missed that. Thanks!Pingback:


Siti 3 4
This video is very moving and insente. It is the story of a girl who committed suicide in the 1960s, and her now-grown-up sister's attempt to understand what happened. It seamlessly traces and intertwines both sisters' trips through Europe, and shows how the older sister went further and further into rebellion until she reached a point she could not turn back or go on. It shows the older sister's integrity even though she did not get caught in her crime, and faced only her own guilt, she was unable to live with herself, and saw suicide as the only way out. It shows the boyfriend's love of her, even as he tried to get her to pull back, and his attempt to understand, years later, what had happened. And it shows the sister's and mother's attempts to live with what had happened. It is a very powerful movie. Diaz shines in her role, and Ecclestein, Danner and the other minor characters are also very powerful. Brewster is a little weak a more experienced actor could have brought a little more depth to her character, and Ecclestein's wig was horrendous.Those two minor flaws, however, could not dim the beauty or power of this movie.


Gie 3 4
I am somewhat enuoivs you are welcoming summer as our was not a good one weather wise this year. I love the pebble floors, we used this floor in a client's bath (for their children) in the creamy white rock. So I was wondering if you would do a post on how Christmas is celebrated and decorated for in Australia (being summer) as compared to our cold climate countries, including traditions and the Christmas dinner.


Sean 3 4
Hey, Tanya!Defy the World Tomatoes is a great title! Loved your review. Makes me want to read it!!I've had my eye on the Carolyn Jewel sereis too. I think I have the first book in my TBR pile. (It's so out of control I forget what books I've purchased!!)Our reading challenge post looks fantastic. Great job!! Have a wonderful weekend.


Dave 3 4
I don't get the ? Am I on empty? LOL -- because I am so quiet? Just led a group of 100 in hnrnoiog close to 100 fallen heroes tonight. It was through MoveOn.Org, whom one blogger I read earlier today (Devvy something?) called a communist front. Well, whatever it was, it was easy. I just signed up online and promised to light a few candles at the local park, and lo and behold 100 people show up, none of which I know, and w/o me even so much as lifting a finger. If that's communism, let me at it! Sure beats this so-called democracy crap.


Mynor 3 4
Ayah, me again. Listen Aang, I read the links to the Operation Sunflower thing and I find it something of a smtepur. Is this the pedophocracy, or its flipside, ie. amateur pervies?In several of the cases mentioned people had rigged cameras in showers and change rooms and such. This sounds like amateur hour to me. Hardly the nightmarish stuff of the pink ballets. Mind you, Dutroux would drive round and take shapshots of kids on the street. Perhaps this is that? Scouting for the pedophocracy?Or unconnected yet some variety of nascent death cult?Or perhaps this is the pedophocracy and that honest police (Yes, Virginia there is a Santa Claus) have stumbled upon it, with the as-corrupt-as-they-ever-were media now doing its thing and cherry-picking the least nasty cases in order to downplay the severity of it all?Then there's the question of whether this is getting a big media splash or not? I'm impressed by the fact that it's in the Daily Mail but unimpressed by whatever never-heard-of-it US organ that was the second link. Meanwhile here in Oz, it's barely gotten a mention - buried in the back of Rupes' Australian, and no appearance at all in the SMH, the ABC, or SBS.So, now I'm inclined to view its media appearances as an attempted burial. Okay, so perhaps the 'sunflower' gang is actually the bigtime?The thing is, apropos your previous embracing of the ambiguity, I think it's worthwhile making distinctions between amateur and professional paedophilias because God knows they're very different creatures. With that in mind, I remembered a follow-up that was written to the last piece and I thought you might be interested in it too. It should be noted that it ends poorly insofar as the follow-up was never written. Happily the cliffhanger question gets answered in the comments. One should also keep in mind that paedophile 'status' is not necessarily an either/or proposition and that being sacrificed on the media's altar of paedophilia blackmail juju doesn't necessarily denote an amateur status. Whomever it is could be a fully paid up member of the death cult. But it's unlikely. Members are ordinarily protected and are only publicly sacrificed in extreme circumstances.---Hmm... another thought: It's poor of me I know, but the possibility exists that the 'sunflower' gang was busted for the same reason that non-CIA-sanctioned drug cartels get busted. Which is to say, to make it look like: the DEA isn't corrupt; that the war on drugs is worth having; to shut down the opposition; and finally, to steal all their shit. Can you dig it?Who knows? Still, all grist for the mill.


Ibrahim 3 4
Hahahaha .Reeves you are so funny "the pinto of beers"!! HahahahaSpeaking of micro-terms though, I'll be in "America" on Thursday eynonijg my Fetzer wine. Tami


Andreas 3 4
Must? Be the worst I've seen macula pel in a tr? S, tr? Long time. A r? Ve? M or hetnaig? E? S chr fundamentalists? Like wet. But? The beyond their boundaries? Not you all?. The film takes is boring for long p? Periods, pretensiously running? in a gray art? Stica in tone, filled the gaps in their? Gica (not unlike the fundamentalists r? El) and a heavy price? the b? tise. . . world? Barely a drop of drinking water or edible food, but somehow a r? used in? inexhaustible weapons and ammunition. . . Now I start? ? doubt the int? grit? actors that I really AIM?, Washington and Oldman these guys-l? has read the mistletoe? N before signing or have? T? deceived? s? Ed? If you have half a brain, or m? Me a bit of go? T? Avoid this movie like the plague. Classification? N: 1 / 5


Daniel 3 4
It is 1969. Phoebe(Camilla Belle) is an 11 year old girl growing up with an ideelizad vision of her 19 year old sister Faith(Cameron Diaz). Faith is the doer, the truth-seeker, the fixer of all the wrongs in the world. Then one day, Phoebe and her mother Gail(Blythe Danner) receive word that Faith is dead. Faith has killed herself. Both Phoebe and Gail are overwhelmed by this news and, although saddened, Gail mourns. Phoebe can't let it go. Phoebe decides to go to Europe and find out what happened.It is now 1977. Phoebe(Jordana Brewster) is 18 and decides to go to Europe over the objections of her mother to discover the truth. When alive, Faith was inseparable from a man she called Wolf (Christopher Eccleston). Though Wolf claimed not to know anything about Faith's last days, Phoebe convinces him to tell her everything. Within days, Wolf realizes that he hadn't let go of the past either and he joins Phoebe on her pilgrimage to Portugal.In the end, Wolf is able to tell of Faith's decent into drug abuse and his own guilt at not preventing the suicide. Although angry, Phoebe realizes in the end how human and fragile Faith really was.I liked this movie. I'm old enough to remember the bank robberies of the Red Army and I was 10 in 1969. This story was familiar ground for me. I can still remember young men trying to decide if they should go to Canada or not to avoid the draft.The story is simple, but probably occurred several times in real life during that period. Camilla Belle was perky, enjoyable and fun to watch as she portrayed the young adoring sister excited by what was happening around her. Jordana Brewster slid easily into the role of the older Phoebe. Blythe Danner was the ever supportive mother, a role she is all too familiar with on American TV, unfortunately. I would have liked to see her with stronger material to work with.Cameron Diaz played the immature anarchist perfectly. Though at times, her performance of a 1960s activist seemed to come off a news reel. Watching her dance on the wall, kind of made me cringe.Of all the characters, it was Christopher Eccleston's Wolf, that made the most growth. When we are introduced to the character at the beginning of the movie, we can see he is a worldly man. He is a patient and kind man filled with anger at the world's injustices. In the end, he realizes the direction he and Faith are headed is wrong and begins to grow up deciding he should fight against injustice in his own way. Faith refuses to join him in this and it eventually leads to her death. Eccleston's Wolf is the most real of all the characters.For most of us, our idealism either dies or we adjust and conquer through other ways. This is what the Wolf character did.


Jared 3 4
2nd Post that quotes from a 9/11 Truth Email List (talking about Jim Fetzer of Scholars for 9/11 Truth):I sluhod say, in defense of Fetzer, that,stylistically, he is anextremely effective public speaker, dominates debateswell, and writeswell.I just question his strategic judgement and his use oflimitedresources, precious assets and rare opportunities.Why haven't we heard more about the (fairly likelystate-sponsored)murder of one of his younger activist colleagues ? Or has Fetzer been advised not to discuss this caseopenly because itmight "frighten others away" from 9/11 even more ?...As to Fetzer's motives in all of this.....?It really makes me gag to here him do his tap-danceapologetics forthe rotten corrupt bloody-handed Democratic Party....most of whosetop figures are fully complicit with these outrages.Reminds me of those LaRouchies who also yap-yap aroundthe ankles ofany hack Democrat or passive union clerk .. whilegutlesslyside-stepping the Democratic Party's INSTITUTIONALCOMPLICITY ANDCOLLABORATION with the criminals of September 11th.In interviews, Fetzer persistently implies that it isall the work ofthe nefarious Dick Cheney (sounds like he cribbed thata bit from MikeRuppert's heavily promoted book). Don't insult our intelligence, Prof. Fetzer.The planning for 9/11 goes back much, much furtherthan the Bushadminsitration.Why would you seek to obfuscate or minimize the roleof theClinton-crats in this ?How do you characterize the bald-faced lying ofMadeline Albright on adaily basis, as she goes around pimping her booksales, propagatingthe filthy mythology that Bin Laden and Al Qaeda did9/11 ?What about the Oklahama City bombing of the MurrahBldg., Prof. Fetzer? Surely Prof. Fetzer would agree with Webster Tarleythat the OKCevent was an engineered false-flag event as well,bearing features ofa continuous string of such operations.To REALLY educate and enlighten the poor be-nightednon-academicmasses, the Sf9/11T sluhod be LINKING 9/11 to asystematic LONG-TERMchain of such horrors ... perpetrated by a fairlyconsistent group ofcriminals and corrupt officials, in many countries;and reliant onnear-total control of the media. Surely, that would RE-CONTEXTUALIZE the significanceof 9/11 and placeit within an historically meaningful (hencecomprehensible) framework. That sluhod be Sf9/11T "mass educational" toppriority.Banalizing 9/11 by placing it in historica (andfuture) context.How can they do that by spreading a falseunderstanding of things like"war games" or "terror drills" ?Or by helping to perpetuate dangerously fatalillusions about thereliability or leadership capacity of, effectively,collaborators andpush-overs like Howard Dean, Hillary Clinton, JohnKerry ...virtuallythe entire United States Senate .. and just aboutevery Democrat inthe House, except for the possible exception ofCynthia McKinney.Fetzer is being more than disingenous when he boostsfantasies about"cleaning house" at Pennsylvania Ave., as the path tojustice for bothvicitms and the perps of 9/11.He is peddling deadly illusions.Perhaps he shares those illusions himself... ?That would have to be willful self-deception wouldn'tit ?Either way, no one can afford the risk of such poorjudgement ..We already have one conspicuously dead "scholar for9/11 truth".I noticed that even Alex Jones was hesitant toconfront Fetzer on thepeddling of Democratic Party leadership as the path to9/11.I grew up on the hard left, back in the 60s.We were never the least bit afraid to finger LyndonJohnson and theDemocratic Party establishment for their bloody-handedmurder of youngAmericans and Vietnamese in a war that profitedJohnson's corporatesponsors, while bankrupting the US and wasting awaythe best of ourtroops.If Fetzer is afraid to say it ... well I am not.The Democratic Party, it's leadership, indeed all itscadres ... beardirect responsibiity for the perpetuation of the 9/11hoax ....in an atmosphere where polls increasingly indicatethat masses ofordinary Democrats openly reject the government andcontrolled mediamanufactured myth.You gutless and treasonous Democrats (and so-calledProgressives andGreens) ran out of excuses a long time ago.If you have remained silent for so long, you alreadystand exposed ascowards or fools. I'll say so openly mysef, whether anyone else choosesto, or not.


William 3 4
When the president of our scoohl organized again not successful event we remembered his other plans what had never worked and decided to change the situation - This is s very bad opening sentence, because it doesn't make any sense. That makes me not want to read it further.This chapter is quite good because there's actually a story. It's a little more interesting and there are no repeative addressings.


Xexilia 3 4
You are so awesome for helping me solve this mytsery.


Alexis 3 4
You have shed a ray of susnnihe into the forum. Thanks!