bezalkoholiskie dzērieni

988 0

BEZALKOHOLISKIE DZĒRIENI

Bezalkoholiskie dzērieni satur daudz cukura, aromātiskās un ārstnieciskās vielas un vitamīnus. Tos izmanto ne tikai slāpju dzesēšanai, bet arī kā garšas un uztura produktus. Vairums no tiem satur ogļskābo gāzi, kas tajos rodas rūgšanas laikā, vai arī tiek ievadīta mākslīgi. Bezalkoholiskos dzērienus iedala šādās grupās:

– augļu, ogu un dārzeņu sulas;

– dabiskie sīrupi un ekstrakti;

– gāzētie bezalkoholiskie dzērieni;

– augļu un ogu deserta dzērieni;

– minerālūdeņi.

AUGĻU, OGU UN DĀRZEŅU SULAS

Tās izmanto uzturā tīrā veidā slāpju dzesēšanai, kā ēdienu sastāvdaļas, un arī diētiskos nolūkos, jo satur gandrīz vai vi isas tās uzturvielas, kas ir svaigās izejvielās ( izņemot celulozi ). Sulu ieguvei izmanto tikai atbilstīgo izejvielu šķirnes eksemplārus ar labām uzturvērtības un garšas īpatnībām un lielu sulas iznākumu. Izejvielām jābūt labā atbilstības pakāpē, svaigām, mehāniski un ķīmiski nebojātām, pieļaujama dažu eksemplāru formas un izmēra neatbilstība standartam.

Sulas iegūst, augļus, ogas vai dārzeņus izspiežot vai arī ar difūzijas metodi. Atkarībā no iegūšanas tehnoloģijas, izejvielu sortimenta un apstrādes veida ir dabīgās, kupažētās, saldinātās, iebiezinātās, dzidrinātās un gāzētās sulas.

Dabīgās sulas gatavo no viena veida izejvielām bez jebkādām piedevām – cukura, skābes, krāsvielas, piemēram, firmas „Marli” sulas.

Kupažētās sulas iegūst, sajaucot divu vai vairāku veidu dabiskās sulas, turklāt pamatsulai jābūt vismaz 65% no kopējā daudzuma. Tādejādi izveidojas sulas ar labākām garšas īpašībām, aromātu un krāsu, piemēram, ābolu – aroniju, ābolu – vīnogu, banānu – zemeņu u.c. sulas.

Saldinātās sulas iegūst, dabīgajām sulām pievienojot cukuru vai cukura sīrupu. Cukura sīrupu izmanto gadījumos, ja sulā ir daudz skābes un sulās ar augļu mīkstumu (biezsulās), tādejādi iegūstot vēlamo konsistenci un garšu. parējās sulas saldina ar cukuru. Saldinātas sulas marķējot nosaukumā parādās „Nectar”.

Dzidrināto sulu iegūšanai no izspiestajām sulām mehāniskā veida atdala nogulsnes un biezumus. Labākas kvalitātes sulas iegūšanai dažkārt tās uzkarsē vai sasaldē.

Iebiezinātās sulas iegūst no dzidrinātajām dabīgajām sulām, no tām iztvaicējot vai izsaldējot daļu ūdens. Pirms lietošanas tās vēlams atšķaidīt ar ūdeni. Biezeņa sulas (biezsulas jeb šķidrie augļi) satur smalki saberztu augļu, ogu vai dārzeņu masu. Šīs sulas to biezās konsistences dēļ tieši izmantot nevar, tāpēc tās kupažē ar citu augļu sulām vai cukura sīrupu, tad homogenizē, lai mīkstuma daļiņas sadalās vēl sīkākas, kas sekmē mīkstuma vienmērīgu sadalīšanos sulā. Tad šo sulu pakļauj deaerācijai – atdala gaisu, jo tā klātbūtne veicina sulas bojāšanos – rūgšanu. Šīs sulas vēlams uzglabāt horizontāli.

Gāzētās sulas iegūst, dzidrinātās sulas piesātinot ar oglekļa dioksīdu.

Vērtējot sulu kvalitāti, ņem vērā to atbilstību izejvielām garšas, smaržas un krāsas ziņā. Dzidrinātajām sulām jābūt dzidrām, caurspīdīgām, bez nogulsnēm, iebiezinātajām un biezeņa sulām – ar atbilstīgu konsistenci. Sulās jābūt noteiktam cukura un vitamīnu daudzumam, to skābums ir 0.2˚ līdz 1.8˚ atkarībā no sulas veida. Sulas fasē tetrapakās 100g līdz 2000g tilpumā un nelielu apjomu stikla tarā 0.3 līdz 30 litri. Sulu realizācijas laiks atkarībā no to ķīmiskā sastāva un apstrādes veida ir līdz 2 gadiem, kas norādīts uz iesaiņojuma. Sulas jāuzglabā telpās ar temperatūru 2˚ – 12˚C, ja tām pievienoti konservanti – uzglabāšanas telpas temperatūra drīkst sasniegt pat 20˚C

AUGĻU SĪRUPI

Augļu sīrupi ir koncentrēti augļu sulu šķīdumi, kas piesātināti ar cukuru. Tos lieto kā izejvielu dzērienu un saldo ēdienu pagatavošanai. Atkarībā no iegūšanas veida un izejvielām ir dabīgie un mākslīgie (sintētieskie) augļu sīrupi. Dabīgos sīrupus iegūst, savārot dabīgās augļu sulas ar cukuru, mākslīgos – ūdenī izkausējot cukuru un pievienojot sintētiskās esences, organiskās skābes un pārtikas krāsvielas. Atkarībā no apstrādes veida ir pasterizētie augļu sīrupi ar cukura saturu vismaz 60% un nepasterizētie augļu sīrupi ar cukura saturu – 65%. Sīrupiem jābūt dzidriem un attiecīgajiem augļiem atbilstīgu smaržu un garšu. tos saiņo stikla tarā un uzglabā telpās ar vidējo temperatūru no 5˚ – 20˚C, pasterizētos – līdz 8 mēnešiem, nepasterizētos – līdz 6 mēnešiem.

AUGĻU EKSTRAKTI

Augļu ekstraktus iegūst, iebiezinātās augļu sulas savārot ar cukuru līdz noteiktai koncentrācijai, kas ir atkarīga no augļu sulas veida – 45 līdz 55% sausnas. Ekstraktus i

. . .

BEZALKOHOLISKO DZĒRIENU KONCENTRĀTI

Tiek ražoti gan gāzēto, gan negāzēto dzērienu sausie koncentrāti. Tos ražo no augļu – ogu sulas vai biezsulas, cukura un citu piedevu maisījuma, to izkaltējot un samaļot. Realizē gan pulvera veidā, saiņotus skārda kārbās, stikla vai polimēra traukos, gan arī presētus tabletēs līdz 20 g. Pagatavojot šādus dzērienus, pulverim vai tabletēm ūdenī pilnībā jāizšķīst divās minūtēs. Šādus dzērienus uzglabā hermētiskā saiņojumā – pulveri līdz 6 mēnešiem, bet tabletes līdz 1 gadam 20˚C temperatūrā, ja nav citas īpašas norādes uz iesaiņojuma.

Join the Conversation